Nominacje do Ikarów 2018 dla Agaty Smalcerz i Tadeusza Moskały

Aktualne

Wśród nagrodzonych aktorów, muzyków, kompozytorów, dyrygentów i działaczy kultury nie zabrakło znawczyni sztuki współczesnej oraz artysty.

W minioną sobotę, 12 stycznia br. w Bielskim Centrum Kultury w Bielsku-Białej po raz 26. zostały przyznane Nagrody Prezydenta Miasta Bielska-Białej w dziedzinie kultury i sztuki IKARY 2018. Nominacje i nagrody przyznawane są w dwóch kategoriach: „za szczególne osiągnięcia kulturalne w 2018 roku” oraz „za wybitną działalność w dziedzinie kultury i sztuki”.

Nominacje w kategorii „za wybitną działalność w dziedzinie kultury i sztuki” otrzymały dwie osoby związane ze sztuką współczesną: Agata Smalcerz, dyrektorka Galerii Bielskiej BWA i Tadeusz Moskała, artysta. W uzasadnieniu nominacji dla Agaty Smalcerz, krytyczki sztuki, kuratorki wystaw i autorki testów z zakresu krytyki artystycznej publikowanych w ogólnopolskich tytułach branżowych, kierującej Galerią Bielską BWA od 2004 roku zaakcentowano, iż „Swoją pełną pasji i wiedzy pracą przybliża sztukę mieszkańcom Bielska-Białej. Podczas jej dyrekcji Galeria zaczęła zajmować wysokie miejsca w rankingach ogólnopolskich, a wystawy i konkursy przez nią organizowane stawały się wydarzeniami. Jest laureatką Srebrnego Medalu „Zasłużony dla Województwa Śląskiego, a Galeria została uhonorowana Złotą odznaką „Za zasługi dla Województwa Śląskiego” oraz Dyplomem Honorowym IKAR 2009. Nominowana do IKARA 2010”.
Tadeusz Moskała jest znanym w bielskim środowisku artystą plastykiem, od 1968 roku jest członkiem Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie. Od pięciu dekad jest członkiem i działaczem Związku Polskich Artystów Plastyków. Uprawia grafikę artystyczną i malarstwo oraz sztukę użytkową. Zajmuje się wielowymiarowmi przestrzeniami nierzeczywistymi w grafice, malarstwie i dziedzinach pokrewnych. Tworzy prace w konwencji 6D, łącząc trójwymiarową przestrzeń rzeczywistą z przestrzenią urojoną. Jest autorem wielu znaków firmowych, medali okolicznościowych, odznak oraz wielkopowierzchniowych ceramicznych płaskorzeźb. Laureat kilkudziesięciu nagród i wyróżnień w konkursach. Nominowany do IKARA 2017. Nagrody i nominacje wręczał Prezydent Miasta Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski.

Więcej o IKARACH 2018 na stronie Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej >>