OBRAZY SŁOWEM ODMALOWANE. OPROWADZANIE Z AUDIODESKRYPCJĄ

Aktualne

Osoby niewidome i słabowidzące odwiedzą wystawę finałową Bielskiej Jesieni i poznają wybrane obrazy dzięki wyjątkowej opisowej narracji.

Po raz kolejny w salach wystawowych Galerii Bielskiej BWA gościć będą osoby niewidome i słabowidzące – także z psami przewodnikami, by poznać wybrane dzieła sztuki. Dotąd dominowało zwiedzanie haptyczne, obejmujące wystawy rzeźby, w którym wykorzystywano dotyk. Obecnie niewidomi poznają malarstwo, prezentowana na wystawie finałowej 45. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2021. Tym razem pomocna będzie audiodeskrypcja dzieła sztuki.

Oprowadzać będzie Joanna Stryjewska, która przygotowała audiodeskrypcje wybranych obrazów ze 121 prac prezentowanych na wystawie Bielska Jesień.

Audiodeskrypcja, czyli odmalowywanie słowem mówionym obrazu przedstawionego przez artystę na płótnie, polega na bardzo szczegółowym opisie, oddającym w detalach przedstawianą tematykę obrazu, jego kolorystykę i temperaturę barw, formę i ekspresję wyrazu.

Oprowadzanie odbędzie się w poniedziałek, 22 listopada 2021 roku o godz. 12.00 w salach wystawienniczych Galerii Bielskiej BWA przy ul. 3 Maja 11.
Wydarzenie organizowane jest we współpracy z Andrzejem Koenigiem, osobą ociemniałą, reprezentującym Koło Polskiego Związku Niewidomych w Cieszynie.Joanna StryjewskaJoanna Stryjewska.
Historyczka sztuki
oraz przewodniczka po Krakowie.
Obecnie pracuje w Galerii Bielskiej BWA
jako specjalistka ds. edukacji
oraz koordynatorka ds. dostępności.
Arteterapeutka, angażuje się w działania
udostępniające sztukę osobom ze szczególnymi potrzebami.
fot. Krzysztof Morcinek

Honorowy patronat

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW MINISTRA KULTURY, DZIEDZICTWA NARODOWEGO I SPORTU POCHODZĄCYCH Z FUNDUSZU PROMOCJI KULTURY – PAŃSTWOWEGO FUNDUSZU CELOWEGO

Mecenas kultury