Sezon w piekle – wernisaż 11. Wystawy Kuratorskiej Bielskiej Jesieni 2022

Aktualne

Przed piekłem współczesności nie ma ucieczki, twierdzi Stach Szabłowski, pożyczając tytuł wystawy od Rimbauda i proponując spojrzenie na sztukę przez pryzmat pojęcia i wyobrażenia piekła. Przed wernisażem oprowadzanie kuratorskie.

Jesienny sezon Galeria Bielska BWA rozpoczyna wernisażem 11. Wystawy Kuratorskiej Bielskiej Jesieni 2022 „Sezon w piekle”, która sprowokuje widzów do refleksji nad piekłem współczesności oraz nad tym, jak szeroko można pojmować granice malarstwa.
Zaproszony przez galerię do realizacji wystawy kuratorskiej Stach Szabłowski – kurator i krytyk sztuki, wnikliwy obserwator twórczości młodych polskich artystów – zaprosił z kolei do udziału w tym cyklicznym wydarzeniu, nawiązującym do Biennale Malarstwa Bielska Jesień, 18 artystek i artystów, przedstawiając ich malarskie realizacje i proponując spojrzenie na sztukę przez pryzmat pojęcia i wyobrażenia piekła. Piekła pojętego jako wielopoziomowa metafora współczesności.

Stach Szabłowski:
W „Sezonie w piekle” skupiamy się więc na malarstwie operującym oksymoronami, balansującym pomiędzy entuzjazmem i pesymizmem, głoszeniem prawd uniwersalnych i relatywizmu, pragnieniem sensu i wątpieniem w sens, nadzieją i melancholią, szczerością i ironią, wiedzą i naiwnością, zaangażowaniem i brakiem przywiązania. Malarstwie, którego język jest jednocześnie afirmatywny i cyniczny, dekonstruktywny i rekonstruktywny, globalny i lokalny, polityczny i osobisty. Malarstwie, w którym poszukujemy momentu estetycznego. Przed piekłem współczesności nie ma ucieczki. (…)

Tuż przed wernisażem wystawy, który zaplanowano na czwartek, 10 listopada 2022 roku o godz. 18.00, po wystawie będzie oprowadzał kurator Stach Szabłowski (godz. 17.00). W oprowadzaniu wezmą także udział artyści uczestniczący w wystawie, m.in. Olga Dmowska, Michał Frydrych, Bartek Kiełbowicz, Zofia Pałucha, Nikola Linda Strenger, Michał Slezkin, Paweł Ponury Żukowski.

11. Wystawa Kuratorska Bielskiej Jesieni 2022 „Sezon w piekle” obudowana będzie wieloma wydarzeniami, nawiązującymi do sztuki, poezji, filozofii. Galeria zaprasza widzów do udziału w różnorodnych oprowadzaniach po wystawie  – będzie m.in. kuratorskie, filozoficzne, w języku ukraińskim, dla seniorów „Srebrny horyzont sztuki”, rodzin z dziećmi – a także na spotkanie z Przemysławem Wielgoszem z jego wykładem „Kolonialne piekło na rajskich wyspach”; szkolenie dla nauczycieli w cyklu „Bliżej sztuki” oraz warsztaty artystyczne w „piekielnej” scenerii.
Więcej o wystawie i programie wydarzeń towarzyszących na stronie galerii >>

Galeria Bielska BWA, 10 listopada – 26 grudnia 2022
„Sezon w piekle”. 11. Wystawa Kuratorska Bielskiej Jesieni 2022
Kurator: Stach Szabłowski
Artyści uczestniczący w wystawie: Adam Adach, Olga Dmowska, Michał Frydrych, Jakub Gliński, Karolina Jabłońska, Bartek Kiełbowicz, Tomasz Kręcicki, Agata Kus, Monika Misztal, Zofia Pałucha, Cyryl Polaczek, Nikola Linda Strenger, Michał Slezkin, Paweł Susid, Paweł Śliwiński, Janek Zamoyski, Paweł Ponury Żukowski oraz Krzysztof Garbaczewski.
Autor identyfikacji wizualnej wystawy: Piotr Grabowski.

Oprowadzanie kuratorskie: czwartek, 10 listopada 2022, godz. 17.00
Wernisaż: czwartek, 10 listopada 2022, godz. 18.00

 

Sponsorzy wystawy