W LABIRYNCIE ULIC – czyli stwórzmy miasto idealne

Aktualne

Kształtowanie przestrzeni – to program edukacyjny dla dzieci i młodzieży o architekturze, przestrzeni miejskiej i wrażliwości na to, co nas otacza. Bezpłatne warsztaty w Willi Sixta.

Galeria Bielska BWA wspólnie z Izbą Architektów Rzeczpospolitej zaprasza dzieci i młodzież do Willi Sixta na zajęcia poszerzające wiedzę o architekturze i urbanistyce, kształtujące wrażliwość na otoczenie urbanistyczne oraz uświadamiające, że każdy z nas może mieć wpływ na to, co wokół nas w przestrzeni miejskiej.

Warsztaty realizowane są w programie powszechnej edukacji przestrzennej pod hasłem Kształtowanie przestrzeni, zapoczątkowanym przez grupę architektów IARP z Krakowa. Za wzór przyjęto wyjątkowy na skalę europejską program edukacyjny Shaping Space, prowadzony od 1997 roku w Irlandii.

Architekci kierują program do szkół podstawowych, ponadpodstawowych i innych placówek, takich jak domy kultury czy świetlice wiejskie, do których uczęszcza młodzieży w wieku 12–19 lat.
W trakcie dyskusji, prezentacji i ćwiczeń warsztatowych pomagają odkryć, co w naszym otoczeniu jest najważniejsze. Odnoszą się do historii, teraźniejszości i przyszłości, żeby zwrócić uwagę na tożsamość kulturową i lokalne tradycje. Uświadamiają młodym ludziom, że bez względu na role, jakie grają i będą grać w społeczeństwie, mają wpływ na jakość otaczającej nas przestrzeni.

Spotkania w Willi Sixta w trzech cyklach, każdy po pięć spotkań, odbywać się będą we wtorki o godz. 15.00. Prowadzone będą przez architektkę i edukatorkę Otylię Śleziak.
Zajęcia są bezpłatne.

Uwaga! Nastąpiła zmiana terminów spotkań.
Pierwszy cykl pod hasłem „Ja i przestrzeń”, adresowany do młodzieży w wieku 12–15 lat, rozpocznie się we wtorek, 8 listopada 2022 roku o  godzinie 15.00 w Willi Sixta; kolejne zajęcia w dniach: 15, 22, 29 listopada i 6 grudnia br.
W styczniu i lutym 2023 roku realizowany będzie drugi cykl pod hasłem „My i przestrzeń” dla starszej młodzieży (15–19 lat), a na koniec trzecia część pt. „Czas i przestrzeń”.

Zainteresowaną aspektami projektowania i tworzenia przestrzeni  młodzież prosimy o zapisy pod adresem: a.gocka@galeriabielska.pl
lub kontakt z Alą Gocką pod telefonem: 503340955.

Czytaj więcej o programie >>


Organizatorzy: Izba Architektów oraz SARP, partnerzy: Fakro i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, rekomendacja: Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki