Willa Sixta bez tajemnic – zwiedzanie z przewodnikiem

Aktualne

Przewodnik oprowadzi po zabytkowej willi – perle XIX-wiecznej architektury – oraz po prezentowanej w jej wnętrzach wystawie dzieł sztuki z kolekcji Galerii Bielskiej BWA.

Galeria Bielska BWA wspólnie z Wydziałem Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej zaprasza Seniorów do zwiedzania Willi Sixta.
Przewodnik oprowadzi po zabytkowej zrewitalizowanej willi, będącej perłą XIX-wiecznej architektury, oraz po prezentowanej w jej wnętrzach wystawie dzieł sztuki. Opowie o historii, architekturze i sztuce. Dodatkową atrakcją Willi Sixta jest okalający ją niewielki ogród z ponadstuletnim miłorzębem japońskim oraz założonym przed rokiem ogrodem różanym.

Willa Teodora Sixta – bielskiego przedsiębiorcy, społecznika i filantropa, zaprojektowana w stylu neorenesansowym przez Karola Korna – jednego z najznakomitszych architektów ówczesnych czasów, powstała w 1883 roku. Zgodnie z wolą właściciela, budynek przekazany został po jego śmierci w 1897 roku miastu. Obecnie gospodarzem willi jest Galeria Bielska BWA.
W sali rautowej i w innych stylowych wnętrzach willi prezentowane są obrazy wybrane z Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA – bogatego zbioru ponad 1000 dzieł sztuki współczesnej: obrazów, grafiki, fotografii i rzeźb, których gromadzenie trwa od lat 60. XX wieku. To pierwsza w zrewitalizowanej w 2020 roku willi wystawa sztuki. Jej pomysłodawczynią i kuratorką jest Agata Smalcerz, dyrektorka galerii.

Wystawa zatytułowana „Dla Johanne i Anny” nawiązuje do historii i życia Teodora Sixta, bezpotomnie zmarłego właściciela willi, a głównie do jego kolejnych żon, bielszczanek Johanne Weich i Anny Zipser. Obrazy współczesnych artystek i artystów są pretekstem do refleksji nad rolą i sytuacją społeczną kobiet przed wiekiem i dziś.

Atmosfera zwiedzania willi i ogrodu pozwoli poczuć ducha „małego Wiednia”, jak często określa się Bielsko-Białą ze względu na jego walory architektoniczne. Obcowanie z dziełami sztuki dostarczy wiele przeżyć estetycznych.

Prowadzenie: Alina Gocka, historyczka sztuki, przewodniczka po muzeach Amsterdamu, edukatorka w Galerii Bielskiej BWA.

Galeria Bielska BWA – Willa Sixta
Bielsko-Biała, ul. Adama Mickiewicza 24
Willa i ogród czynne codziennie w godz. 10.00–18.00. Wstęp wolny.

Zwiedzanie zaplanowane jest w dniach 1, 3, 8, 10, 15, 17 grudnia o godz. 10.30, dla grup 20-osobowych. Czas trwania ok. 2 godzin.

Informacja pod numerem 334971492, odbiór darmowych zaproszeń w Wydziale Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego, plac Ratuszowy 6, II piętro, pokój 225.

Czytaj więcej o projekcie Sztuki wizualne w Willi Sixta >>

Galeria Bielska BWA jest beneficjentem projektu pn. „Rewitalizacja Willi Teodora Sixta w Bielsku-Białej" realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 / Oś priorytetowa X