Zaczarowana Rybka – aktywne czytanie bajki

Aktualne

Zapraszamy dzieci do aktywnego czytania bajki „Zaczarowana Rybka” oraz działań artystycznych, których tematem będzie podwodny świat.

Bajka „Zaczarowana Rybka” Mafry Gagliardi jest wyjątkową opowieścią przybliżającą świat sztuki i natury. Podczas aktywnego czytania będziemy nie tylko słuchać, ale też tworzyć kolorowe kolaże, wsłuchiwać się w dźwięki z morskich głębin, opowiadać własne historie, a przede wszystkim bawić się z tekstem.
Inspiracją do powstania książki był obraz Paula Klee „Złota rybka”. Autorka Mafra Gagliardi fabułę swojej książki oparła na sztuce i jej inspirującym wpływie na najmłodszych odbiorców.

Fragment książki:
W muzeum był – i wciąż jeszcze jest – pewien obraz, który bardzo podobał się wszystkim dzieciom. Przedstawiał złotą rybkę namalowaną na ciemnogranatowym tle. Za każdym razem, kiedy dzieci odwiedzały muzeum, przystawały przed portretem Zaczarowanej Rybki – jak ją nazwały – i wpatrywały się w niego z niesłabnącym zachwytem.

Spotkanie prowadzi Paulina Darłak – historyczka sztuki, edukatorka Galerii Bielskiej BWA.

„Zaczarowana Rybka”
Tytuł oryginału wł. Pesce Magico
Tekst: Mafra Gagliardi
Ilustracje: Štěpán Zavřel
Tłumaczenie: Ewa Nicewicz
Wydawnictwo Tatarak, 2022, Warszawa
www.tatarak.com
Książka ukazała się w serii Ja, Europejczyk. Projekt współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej Kreatywna Europa.
Literacka Nagroda im. Leopolda Staffa za serię Ja, Europejczyk w kategorii Książka roku dla dzieci 2022.
Książka zdobyła Nagrodę Główną (kategoria książki dla dzieci 0-7 lat) w XXI edycji Konkursu Świat Przyjazny Dziecku organizowanego przez Komitet Ochrony Praw Dziecka (KOPD).

_____

„Zaczarowana Rybka” – aktywne czytanie bajki dla dzieci
niedziela, 10 marca 2024, godz. 13.00
Willa Sixta, ul. A. Mickiewicza 24, Bielsko-Biała
wstęp wolny
Prowadzenie: Paulina Darłak