Żegaryszki – polsko-litewskie pogranicze w poezji i fotografii

Aktualne

Wernisaż wystawy „Żegaryszki”. O przyrodzie miejsca z autorem zdjęć i haiku Krzysztofem Czyżewskim rozmawiać będzie Jacek Bożek z Klubu Gaja. Wystawa w programie Festiwalu Ekodzieło 2019.

Wystawa fotografii przyrody polsko-litewskiego pogranicza autorstwa Krzysztofa Czyżewskiego z Sejn pt. „Żegaryszki” jest bezpośrednim nawiązaniem do książki pod tym samym tytułem, w której Krzysztof Czyżewski zespoił fotografie z haiku – krótkimi formami poetyckimi, będącymi poetyckim opisem świata, olśnień naturą, wrażeń i refleksji autora. Swoje haiku nazwał „Żegaryszki” (od nazwy wioski Żegary).
Wystawa, prezentowana w Klubokawiarni Aquarium od 3 do 17 czerwca br. jest ważnym wydarzeniem w programie Festiwalu EKODZIEŁO 2019, organizowanego przez Klub Gaja w dniach 12–18 czerwca 2019.


Prezentowane na wystawie zdjęcia Krzysztofa Czyżewskiego, podobnie jak topografia książki, obejmują łąki, uroczyska, ustronia zwierząt i ostoje ludzi, ścieżki i jeziora pomiędzy wioskami Żegary, Krasnogruda i Dusznica na polsko-litewskim pograniczu w czasie czterech pór roku. We dworze w Krasnogrudzie Czesław Miłosz spędzał przed laty wakacje u ciotek; obecnie mieści się w nim Międzynarodowe Centrum Dialogu, prowadzone przez Ośrodek Pogranicze.
Fotografiom towarzyszą wybrane haiku.

Autor wystawy i książki Krzysztof Czyżewski jest praktykiem idei, poetą i eseistą, autorem książek, redaktorem i tłumaczem. Jest współtwórcą i liderem Fundacji „Pogranicze” oraz Ośrodka „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach, a także Międzynarodowego Centrum Dialogu w Krasnogrudzie. Tworzy programy dialogów międzykulturowych.

Wystawa trwa od 3 do 17 czerwca 2019 roku.
Wernisaż: Klubokawiarnia Aquarium, środa, 12 czerwca 2019, godz. 18.00.

Czytaj więcej o wystawie „Żegaryszki” i autorze fotografii >>


Festiwal EKODZIEŁO  2019 (12–18 czerwca)
Wydarzenia w Galerii Bielskiej BWA

 Krzysztof Czyżewski –  „Żegaryszki”
środa, 12 czerwca 2019, godz. 18.00
Wernisaż wystawy fotografii oraz rozmowa z Krzysztofem Czyżewskim o przyrodzie miejsca na polsko-litewskim pograniczu. Spotkanie prowadzi Jacek Bożek z Klubu Gaja
Wystawa trwa od 3 do 17 czerwca 2019.

czwartek, 13 czerwca, godz. 9.00
„Be or not to Be Haiku“ – warsztat dla dzieci>
Współczesna grafika plakatowa i tradycyjne wiersze japońskich mistrzów haiku
Warsztat prowadzi – Beata Jewiarz, artystka i aktorka (warsztat zamknięty)

„Ruchomy wers” – warsztat dla młodzieży
Tradycyjne wiersze japońskich mistrzów haiku i film poklatkowy
Warsztat prowadzi – Miłosława Bożek, edukatorka Klubu Gaja (warsztat zamknięty)

piątek, 14 czerwca, godz. 9.00
„Zaproś motyle do ogrodu” – warsztat dla dzieci
Budowa domków dla motyli
Warsztaty prowadzą edukatorzy Klubu Gaja (warsztat zamknięty)

14 czerwca, godz. 17.00
„Moda na rzeki” – warsztaty przerabiania i wyszywania strojów kąpielowych z recyklingu
Warsztaty prowadzą Cecylia Malik i Siostry Rzeki
Więcej o warsztatach >>

Galeria Bielska BWA jest partnerem Festiwalu EKODZIEŁO 2019. Festiwalowe wydarzenia organizowane są w dniach 12–18 czerwca 2019 w Galerii Bielskiej BWA, Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz oraz Gminnym Ośrodku Kultury „Promyk” w Bystrej.

Więcej o festiwalu na stronie Klubu Gaja >>