9. Foto Art Festival im. Andrzeja Batury Bielsko-Biała, 8–24 października 2021

Na bielskim festiwalu zobaczymy wyjątkowe fotografie wybitnych artystów z Europy, Ameryki i Azji. Dokument, pejzaż, portret, reportaż, eksperyment – wszystkie wystawy pokazywane będą w Polsce po raz pierwszy!

Zbliża się kolejny, dziewiąty już, Foto Art Festiwal w Bielsku-Białej – dzieło Andrzeja i Inez Baturo, bielskich artystów fotografików – po raz pierwszy zorganizowany w 2005 roku. Od siódmej edycji w 2017 roku Foto Art Festival nosi imię Andrzeja Batury.

Foto Art Festival ukazuje różnorodność tematyczną i estetyczną fotografii. Wystawy obejmują dokument, pejzaż, portret, reportaż i eksperyment. Będzie fotografia tradycyjna i nowoczesne media cyfrowe. Indywidualne wystawy artystów fotografików – wybitnych twórców o światowej renomie z Europy, Ameryki, Azji – zajmą największe sale wystawowe w miejskich galeriach sztuki i sale ekspozycyjne w instytucjach i placówkach kultury.

Wystawy potrwają od 8 do 24 października br.; prezentowane będą m.in. w Galerii Bielskiej BWA oraz Willi Sixta, Galerii Fotografii B&B, Galerii PPP, Bielskim Centrum Kultury, Galerii Sfera I, Książnicy Beskidzkiej, Regionalnym Ośrodku Kultury i Muzeum Historycznym – Starej Fabryce.

Najważniejsze wydarzenia skoncentrują się podczas pierwszego festiwalowego weekendu (9–10 października 2021 w Auli Towarzystwa Szkolnego im. M. Reja, ul. Modrzewskiego 12). Podczas ceremonii otwarcia festiwalu w Teatrze Polskim (piątek, 8 października, godz. 19.00) zaprezentowane będą wybrane prace wszystkich artystów, a ich samych prowadząca ceremonię Inez Baturo, dyrektor programowy i artystyczny FAF, będzie zapraszała na scenę, by przywitali się z widownią.

Widzowie oczekujący na ten niezwykle popularny i ceniony festiwal mają nadzieję, że święto fotografii, które co dwa lata przyciąga do Bielska-Białej wielu miłośników i znawców fotografii oraz samych artystów fotografików, nie mówiąc już o zaproszonych twórcach – autorach wystaw indywidualnych obecnej edycji FAF, którzy spotykają się z widzami podczas słynnego Maratonu Autorskiego, odbędzie się w realnej rzeczywistości, a nie online, jak to miało miejsce w galeriach podczas ostatniego roku pandemii.

Inez Baturo, dyrektor programowy i organizacyjny Foto Art Festivalu:
Spotkania z autorami festiwalowych wystaw głównych lub ich kuratorami to niezwykle inspirujące doświadczenie dla każdego, kto interesuje się fotografią na najwyższym poziomie. Maraton to dodatkowe pokazy zdjęć, prezentacje, filmy, dyskusje, pytania i odpowiedzi. Większość artystów przyjeżdża do Polski po raz pierwszy, a każdy z nich to ciekawa, wyjątkowa osobowość. Artyści opowiedzą nam wiele o swojej twórczości i o fotografii w ogóle. Rozmawiamy nie tylko o sztuce, ale też o świecie i naszym w nim miejscu. Spotykamy wspaniałych ludzi z różnych kultur, a łączy nas fotografia.

FAF będzie jak zawsze, w salach wystawowych znajdujących się w obiektach w centrum miasta, ale mamy też wersję na lockdown – wtedy więcej wystaw będzie w przestrzeni miejskiej: na stelażach, w witrynach pustostanów, na płotach i ścianach w mieście; zarówno wystawy jak i spotkania będą mogły odbywać się w wersji online. A zatem Festiwal będzie, a w jakiej formie - to rosyjska ruletka...

W Galerii Bielskiej BWA i Willi Sixta prezentowane są następujące festiwalowe wystawy główne:

GALERIA BIELSKA BWA, ul. 3 Maja 11
Koldo Chamorro (Hiszpania) – „Jezus Chrystus Iberyjski. Obrzędowość religijna Półwyspu w obiektywie” (sala dolna)
Uğur Gallenkuş (Turcja) – „Równoległe, dziecięce światy” (sala dolna)
Anders Petersen (Szwecja) – „Pamiętnik z miasta” (sala górna)
Livio Senigalliesi (Włochy) – „Efekty uboczne” (sala górna)
Nick Hannes (Belgia) – „Ogród rozkoszy” (piętro)

WILLA SIXTA, ul. Adama Mickiewicza 24
Christian Coigny (Szwajcaria) – „Poza cieniem” (parter)
Tuck Fauntleroy (USA) – „Linia brzegowa”; „Żywioły” (piwnica)
Jan Grarup (Dania) – „I potem nastała cisza” (parter)
Walter Schels (Niemcy) – „Homozwierz” (piwnica)
Wolf Suschitzky (ANGLIA / AUSTRIA) – „W ciągłym biegu” (piwnica)

WYSTAWY TOWARZYSZĄCE (wstęp wolny)
Tomek Sikora, „Obrazy na nowo odkryte”, Willa Sixta (ogród), ul. Adama Mickiewicza 24
Paweł Wieczorek „Wiara” (Finalista DiasShow 2019), Galeria Bielska BWA (piętro, korytarz), ul. 3 Maja 11
Alicja Pietras, „Autoportret Pamięciowy” (Finalista DiasShow 2019), Galeria Bielska BWA (Klubokawiarnia Aquarium), ul. 3 Maja 11
Zobacz cały program wystaw; opisy, zdjęcia, wydarzenia towarzyszące  >>


inez baturoInez Baturo
Artystka fotografik, kurator Galerii Fotografii B&B, prezes Fundacji Centrum Fotografii;
dyrektor programowy i organizacyjny
Foto Art Festival w Bielsku-Białej:
Łączy nas fotografia oraz życzliwość do świata i ludzi.
Nasze hasło to – Slow Life. Festiwal o ludziach i dla ludzi.

Pierwsza edycja Foto Art Festiwal odbyła się w 2005 roku. Festiwal stworzyli i nadali temu wydarzeniu indywidualny charakter znani artyści fotograficy, związani z miastem Inez i Andrzej Baturo – kuratorzy, prowadzący w Bielsku-Białej Galerię Fotografii B&B, założyciele Fundacji Centrum Fotografii.
Andrzej Baturo, wieloletni prezes Fundacji Centrum Fotografii, od początku dyrektor generalny festiwalu, zmarł w czerwcu 2017 roku w wieku 77 lat. Od siódmej edycji w 2017 roku Foto Art Festival nosi imię Andrzeja Batury.


Organizatorami Foto Art Festivalu są Gmina Bielsko-Biała i Fundacja Centrum Fotografii. Dyrektorem programowym i organizacyjnym jest Inez Baturo, przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego jest Adam Ruśniak, wiceprezydent Bielska-Białej. Patronat artystyczny nad festiwalem sprawuje Związek Polskich Artystów Fotografików; patronat honorowy nad festiwalem objął Prezydent Miasta Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski; mecenasem jest Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. Głównymi partnerami 9. FAF są: Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej, Galeria Bielska BWA i Galeria Sfera.

9. Foto Art Festiwal im. Andrzeja Batury potrwa od 8 do 24 października 2021 roku.
CENTRUM FESTIWALOWE

Biuro festiwalu, biuro prasowe, meeting point
WILLA SIXTA, ul. Adama Mickiewicza 24
Czynne w dniach 8–24 października 2021, pn.–ndz., godz. 10.00–18.00

8 października 2021 (piątek)
Konferencja prasowa (wstęp wolny)
Spotkanie z artystami i organizatorami
WILLA SIXTA, ul. Adama Mickiewicza 24, godz. 12.00–13.30

FAF FILMOWY (wstęp wolny)
8–24 października 2021
(godziny projekcji w programie FAF)
GALERIA BIELSKA BWA, ul. 3 Maja 11


CEREMONIA OTWARCIA FESTIWALU (zaproszenia)
Prezentacja artystów, koncert, bankiet
Teatr Polski, Bielsko-Biała, ul. 1 Maja 1, godz. 19.00
KLUB FESTIWALOWY – Klubokawiarnia Aquarium w Galerii Bielskiej BWA (I piętro).
___________________________________________________________________________________________logo fafWięcej informacji,
szczegóły programowe,
informacje o zasadach uczestnictwa
w wydarzeniach,
ceny biletów i karnetów oraz wiele
festiwalowych ciekawostek
na aktualizowanej stale
stronie Foto Art Festival >>

Galeria Bielska BWA jest beneficjentem projektu pn. „Rewitalizacja Willi Teodora Sixta w Bielsku-Białej" realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 / Oś priorytetowa X