Drzewa żywe czy martwe, mogą nas zachwycić swym pięknem. Fotografka wolałaby jednak oglądać bujne lasy, a nie stosy ściętych pni.
Wystawa fotografii inspirowanych przyrodą beskidzkich lasów, z których znaczna część zaliczana jest do europejskiej sieci obszarów chronionych Natura 2000. Autorka zdjęć, wędrując po górskich szlakach, szuka interesujących wycinków otaczającej ją natury. Zaskakujące nieraz formy napotykanego mikro i makroświata stają się motywami jej prac.
W swoich zdjęciach ukazuje także efekty niszczących naturę działań i zachowań człowieka. Choć fotografka potrafi dostrzec piękno w każdym elemencie natury, także w martwym drzewie czy zmurszałym pniu, wolałaby, jak przyznaje, oglądać bujne lasy, a nie pryzmy ściętych pni.
Barbara Gruca-Łęgowska, Bielsko-Biała, marzec 2019:
Inspiracją do powstania tych obrazków jest dewastacja beskidzkich lasów. Tam gdzie do tej pory prowadziły leśne szlaki, powstały „AUTOSTRADY”! Pod pretekstem zwózki wiatrołomów wycięto zdrowe drzewa i ścieżki górskie zamieniły się w głębokie błotniste koleiny.
Szczytowe partie gór ogołocone z drzewostanu.
Pnie usuwanych drzew układane na polankach i wzdłuż ścieżek w monumentalne stosy skojarzyły mi się z piramidami. Okorowane – mienią się w słońcu srebrem i złotem, a ścięte piłą przekroje ukazują interesujące wzory i faktury włókien, słoi i sęków.
Drzewa żywe czy martwe mogą nas zachwycić swym pięknem.
Wolę jednak urokliwe ścieżki wśród bujnych lasów niż spacer „AUTOSTRADĄ” i mijające mnie ryczące i ziejące spalinami quady, samochody i motocykle… aż do schroniska na szczytach gór.
CHROŃMY BESKIDY, RATUJMY LASY!
Barbara Guca-Łęgowska – urodzona 3 września 1941 roku we Lwowie.
W latach 1962–1968 studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Malarstwa i Grafiki w Katowicach.
Dyplom z wyróżnieniem w zakresie grafiki i plakatu uzyskała w 1968 roku. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków od 1968 roku.
W swojej twórczości zajmowała się projektowaniem graficznym, grafiką użytkową i plakatem.
W ostatnich latach wiele uwagi poświęca fotografowaniu. Jej pasją są wędrówki po górskich szlakach i obserwacje świata przyrody.
Brała udział w wystawach grafiki, oddziałowych i okręgowych ZPAP, a także wystawach ogólnopolskich. Uczestniczka jubileuszowej wystawy w Galerii Bielskiej BWA „70 lat obecności Związku Polskich Artystów Plastyków w Bielsku-Białej” (2015).
Wystawa trwa od 29 lipca do 28 sierpnia 2019.
Wernisaż: Klubokawiarnia Aquarium,
poniedziałek, 29 lipca, godz. 18.00