HALYNA DUDAR – Kod kulturowy

Wystawa prac malarskich ukraińskiej artystki, która odkrywa przed widzami światową skarbnicę archaizmów.

Halyna Dudar świadomie łączy odpowiednie elementy, wprowadza haptyczne sugestie, czerpiąc inspirację z historycznego i kulturowego dziedzictwa ukraińskiego etnosu. Jej obrazy stanowią rodzaj tablic, wypełnionych kodami służącymi zachowaniu narodowej tożsamości.

Halyna Dudar
Jestem obywatelką Ukrainy i mieszkanką Lwowa. Pochodzę z części Ukrainy, która była historycznym i kulturowym pograniczem narodów i kultur. Biorąc to pod uwagę, mam naturalną skłonność do pogodzenia się i zrozumienia, a także wyczucia tożsamości kulturowej narodów i ich siedlisk.
W latach 2003–2011 studiowałam malarstwo i rozwijałam różne gatunki artystyczne. Dziś twórczą inspirację czerpię z zagranicznych podróży, ale przede wszystkim z kultury huculskiej dawnych mieszkańców ukraińskich Karpat. Moja obecna twórczość skupia się na aspektach emocjonalnych, których szukam w archeologii, folklorze, rzemiośle i muzyce różnych narodów świata, a przede wszystkim Huculszczyzny.
W swoich pracach staram się przekazać sens, opowiedzieć historię lub mit w taki sposób, aby widz mógł łatwo się do nich odnieść. Maluję farbami akrylowymi i olejnymi, na drewnie i płótnie. Prowadzę również warsztaty dla dzieci i dorosłych. W ostatnich latach odkryłam także sztukę performatywną. Moje obrazy są rodzajem kulturowej tablicy. Każde z okien niesie kulturowy kod narodu, ponieważ w kontekście globalizacji konieczne jest zachowanie narodowych tożsamości. Wierzę, że sztuka jest sposobem kreowania osobowości, kształtowania i zaspokajania potrzeb duchowych.

Natalka Kosmolińska, krytyczka i historyczka sztuki:
Nawet pobieżne spojrzenie na obrazy Halyny Dudar odkrywa przed patrzącym odniesienie
do światowej skarbnicy archaizmów. W swoich dziełach artystka z rozmysłem nakłada warstwy różnorodnych składników, wplatając w nie elementy archiwalne, muzealne i archeologiczne na podobieństwo książkowej ilustracji. Halyna posługuje się technikami tekstylnymi, ceramicznymi i freskowymi, aby wyrazić szeroki wachlarz doznań i wrażeń, a także własne artystyczne upodobanie i refleksje; szczodrze dzieląc się z odbiorcą swoimi wibracjami i impulsami.

                                                                                                               
Halyna Dudar – pochodząca z Lwowa (urodzona w 1986 roku) ukraińska artystka, absolwentka malarstwa Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuki (LNAM) oraz Lwowskiego Państwowego Instytutu Sztuki Dekoracyjnej i Stosowanej im. Iwana Trusza. Artystka jest stypendystką Fundacji Pogranicze w Sejnach w programie Pogranicze/Ukraina.

 

Halyna Dudar – Kod kulturowy
Galeria Bielska BWA, Klubokawiarnia Aquarium
22 czerwca – 10 lipca 2022