Igor Bryzek – Spotkania z naturą

Ekspresyjny, kolorowy świat wyobraźni i emocji młodego twórcy. Finisaż wystawy oraz wykład Natalii Treli o problemach autyzmu we wtorek, 23 czerwca br. o godz. 18.00 w Klubokawiarni Aquarium*

___________________________________________________________________________________

Wystawa prac malarskich w technice pasteli, której autorem jest 16-letni Igor Bryzek, uczestnik zajęć plastycznych w Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz w Bielsku-Białej.

Agata Smalcerz:
Malarstwo Igora Bryzka to świat wyobraźni, niezwykłe formy i kolory, poprzez które młody artysta wyraża swoje emocje i trudne nieraz relacje ze światem wokół. Wielkoformatowe kartony pokryte pastelami, to owoc kilkumiesięcznej pracy Igora Bryzka pod kierunkiem Katarzyny Żaczek w kole plastycznym Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz w Bielsku-Białej.
Wystawa, której finisaż odbędzie się 2 kwietnia podczas Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, ma zwrócić uwagę na niezwykłe predyspozycje osób dotkniętych autyzmem.
Finisażowi towarzyszyć będzie wykład Natalii Treli, specjalistki wczesnego wspomagania i edukacji uczniów ze spektrum autyzmu.  

Katarzyna Żaczek:
Igor tworzy w skupieniu. Pokrywa papier czarną siatką rysunku układającego się w przejrzystą strukturę. Obraz przypomina szkielet lub warstwy skał, kryształów, lekkość chmury. Już wkrótce ubierze je w kolor. Tym samym urzekną nas zestawienia obecne w chwilach prostego zachwytu, które przeżywamy w kontakcie z przyrodą. Przywodzi na myśl te chwile, kiedy wstajemy i nagle – patrząc za okno – nie dowierzamy, że istnieje takie czyste piękno. Igor czuje to pewnie przez cały czas. Potrafi dzielić się z nami.

Wystawa Igora Bryzka „Spotkania z naturą”, która eksponowana jest w Klubokawiarni Aquarium dobiega końca. Można ją oglądać do 25 czerwca 2020 roku.
Finisaż wystawy i wykład Natalii Treli, planowane na 2 kwietnia br. – dzień, kiedy obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, zostały przesunięte na wtorek 23 czerwca br. o godz. 18.00. Zapraszamy w tym dniu na finisaż wystawy oraz na wykład o problemie autyzmu autorstwa Natalii Treli.

***

Natalia Trela – specjalista wczesnego wspomagania i edukacji uczniów ze spektrum autyzmu. Terapeuta SI, TUS oraz EEG Biofeedback. Pracuje z osobami ze spektrum autyzmu, sportowcami i pacjentami mającymi problem z koncentracją, nadmiernym stresem, bezsennością. Przez 15 lat jako dyrektor Szkoły Podstawowej nr 6 Integracyjnej zajmowała się organizacją kształcenia dzieci niepełnosprawnych, w tym ze spektrum autyzmu. Była inicjatorem konferencji, przedstawień i innych akcji związanych z obchodami Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, przypadającego na dzień 2 kwietnia. Brała udział w międzynarodowych konferencjach oraz projektach dotyczących kształcenia uczniów ze spektrum autyzmu. Zafascynowana postrzeganiem świata przez osoby ze spektrum autyzmu.

___________________

*W Klubokawiarni Aquarium obowiązują zasady bezpieczeństwa związane z ochroną przed epidemią koronawirusa: dezynfekcja rąk przed wejściem oraz obowiązek zachowania odległości minimum dwóch metrów od innych zwiedzających, z wyjątkiem osób wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących.