Iwona Wilczek. Kuloodporni

Niepełnosprawność nie jest przeszkodą dla realizacji marzeń sportowych. Portrety piłkarzy z bielskiej drużyny Amp Futbol.

Projekt fotograficzny pt. „Kuloodporni” przedstawia naturalistyczne portrety sportowców ekstraklasowej drużyny Amp Futbolu Kuloodproni Bielsko-Biała, jednej z zaledwie pięciu podobnych drużyn w Polsce. Portrety zawodników i trenerów uzupełniają zdjęcia z treningów obrazujące ruch, opowiadające o bohaterach cyklu.
Po cyklu „PolKA”, portretującym współczesne kobiety, Kuloodporni” to kolejny projekt dokumentalny Iwony Wilczek, w którym głównym bohaterem jest człowiek. W przypadku „Kuloodpornych”, dewiza niepełnosprawnych sportowców staje się jednocześnie mottem portretów: „Chcieć, znaczy – móc, niepełnosprawność nie jest przeszkodą dla realizacji marzeń sportowych”.

Amp Futbol to jedna z mocno rozwijających się dyscyplin sportowych osób niepełnosprawnych. Mogą w niej trenować i grać wszystkie osoby po jednostronnej amputacji kończyny (zawodnicy grający w polu są po amputacji kończyny dolnej a bramkarze – kończyny górnej) oraz osoby z innymi, jednostronnymi wadami kończyn. Płeć i wiek nie mają znaczenia.
Kuloodporni Bielsko-Biała to ekstraklasowa drużyna Amp Futbolu. Jeden z zaledwie pięciu tego typu zespołów w Polsce. W finałowym turnieju, który odbył się we wrześniu 2018 roku, drużyna wywalczyła tytuł wicemistrza Polski. Głównym celem Kuloodpornych jest aktywizacja sportowa osób niepełnosprawnych. Marzeniem drużyny jest także walka Mistrzostwo Polski Amp Futbol Ekstraklasy.Iwona WilczekIwona Wilczek – urodziła się w 1987 roku w Strzelcach Opolskich. Absolwentka fotografii w Collegium Da Vinci w Poznaniu, a także kulturoznawstwa na Uniwersytecie Opolskim oraz europeistyki na Politechnice Opolskiej. Obecnie doktorantka w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.
Fotografia jest dla niej medium artystycznym, pozwalającym wykorzystywać wyobraźnię czy eksperymentować z kolorem i formą. Zafascynowana folklorem. Realizuje indywidualne projekty dokumentalne, w których głównym bohaterem jest człowiek. Koncentruje się na emocji i ekspresji wyrażonej w portrecie.
Autorka wystaw indywidualnych, m.in.: „CuDOWNe DZIECI” (Galeria DK Włókniarzy, Bielsko-Biała, 2019), „koBBiety” (Galeria Na Piętrze, Bielsko-Biała, 2019), „Nieoczywistości” (Muzeum Marii Skalickiej, Ustroń, 2019; Jasienica, Rudzica, Galeria Trzy Filary, Strzelce Opolskie, 2018), „PolKA” (Galeria ARTadres, Skoczów, 2018), „Kuloodporni” (Muzeum Marii Skalickiej w Ustroniu, 2018/2019). Uczestniczka wystaw zbiorowych. Mieszka i pracuje w Bielsku-Białej.

Wystawa w Klubokawiarni Aquarium, czas trwania 1–25.04.2019.
Wernisaż: poniedziałek, 1 kwietnia, godz. 18.00
W trakcie wernisażu spotkanie z zawodnikami drużyny Amp Futbolu Bielsko-Biała.

Więcej o fotograficznych projektach artystycznych Iwony Wilczek na stronie autorskiej  >>

Więcej o drużynie Kuloodporni Bielsko-Biała >>