Jagoda Adamus – Malarstwo

Refleksyjne abstrakcje przedwcześnie zmarłej bielskiej artystki. Wystawa pięciu obrazów Jagody Adamus znajdujących się w Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA.

Jagoda Adamus tworzyła malarstwo abstrakcyjne, w którym często przywoływała klimat tajemniczych budowli, mrocznych pejzaży z rozświetlonym małym fragmentem nieokreślonych organicznych kształtów. Artystkę inspirowało w twórczości bogactwo całego kulturowego dziedzictwa, przede wszystkim najbliższego jej malarstwa, ale także literatury, wierzeń, tradycji religijnych i filozofii. Z jej obrazów emanuje osobista refleksja związana z fundamentalnymi problemami istnienia. W życiu i w sztuce szukała harmonii.
Zwraca uwagę utrzymany w tonacji zielono-błękitnej, malowany miękkimi pociągnięciami pędzla, abstrakcyjny obraz pt. „Explicit” (łac. tu się kończy). To obraz powstały w 2008 roku w cyklu „Labirynty”. Pochodzi z okresu błękitnego w twórczości artystki, który nastąpił po okresie brązowym. Tytuł pracy wskazuje na symboliczne zamykanie pewnych wątków, które artystka, walcząc z chorobą w ostatnich latach życia, instynktownie kończyła.

Jagoda Adamus urodziła się w 1958 roku w Bielsku-Białej, zmarła  w rodzinnym mieście 23 czerwca 2014 roku. Studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi na Wydziale Malarstwa i Grafiki (1978–1984). Dyplom uzyskała w 1984 roku w pracowni litografii Jerzego Grabowskiego, uzupełniony prezentacją rysunku przygotowaną pod kierunkiem Leszka Rózgi. Od 1989 roku była nauczycielem malarstwa, rysunku i historii sztuki w Zespole Sztuk Plastycznych w Bielsku-Białej. Od 2000 roku pracowała w Katedrze Malarstwa cieszyńskiego Instytutu Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, na stanowisku profesora nadzwyczajnego. Zajmowała się malarstwem, rysunkiem i historią kultury.
Prezentowała swoje prace na wystawach ogólnopolskich i międzynarodowych. Była dwukrotną stypendystką Ministra Kultury i Sztuki (1984, 1986). Otrzymała Stypendium Artystyczne Wojewody Bielskiego (1997). Uhonorowana nagrodami, m.in.: na III Ogólnopolskim Triennale Akwareli w Lublinie (1990, II nagroda), na wystawie Międzynarodowego Interdyscyplinarnego Pleneru Artystycznego „Solina ‚90” w Rzeszowie (1991, nagroda równorzędna), II Ogólnopolskim Konkursie Malarskim „Triennale z Martwą Naturą” w Sieradzu (2001, Grand Prix), VII Ogólnopolskim Biennale Małych Form Malarskich w Toruniu (2007, I nagroda). Otrzymała także Nagrodę Prezydenta Miasta Bielska-Białej „Ikar 2008” za dotychczasową działalność w dziedzinie kultury (2009).