Marek Tomalik – Australia – gdzie kwiaty rodzą się z ognia

Wystawa jest fotograficznym reportażem z licznych wypraw autora w nieznany świat najmniejszego kontynentu.

Australijska kultura Aborygenów odwraca do góry nogami nasze zachodnie pojęcie własności ziemi. Dla Aborygenów to ziemia jest właścicielem jednostki. Co więcej, niektóre części krajobrazu wywierają metafizyczny magnetyzm, wciągają człowieka, nawet z dużej odległości. Jest w tym głęboko zakorzeniony transcendentalny obowiązek powrotu. W przeciwnym razie wewnętrzne ja usycha i umiera. Walkabout, duchowa podróż Aborygenów na pustyni jest odpowiednikiem pielgrzymki, rytuałem przejścia. Oto mityczna, pradawna kraina Aborygenów, czerwonych piasków, pustynnych ścieżek śpiewu, dziwnych stworzeń, bezkresnych równin, niecodziennej roślinności. Totemiczni Przodkowie nie stwarzali świata zaklęciami, ale poprzez swoje działania. Jednocześnie byli jego częścią. Aborygeni czują się integralną częścią natury, a nie jak większość białych – kimś lepszym od zwierzęcia, rośliny czy skały.

Wystawa jest fotograficznym reportażem z wielu wypraw Marka Tomalika samochodami terenowymi w nieznany świat najmniejszego kontynentu. Przybliża centrum australijskiego interioru – pustynie Gibsona, Wielką i Małą Pustynię Piaszczystą, Simpsona, Strzeleckiego i bezdrzewną krainę Nullarbor. Trasy przejazdów wiodą w najtrudniejszym australijskim buszu, przez bezkresne pustynie, w całkowicie izolowanych od cywilizacji obszarach, m.in. Canning Stock Route (największe wyzwanie spośród wszystkich off-roadowych tras na świecie), Gunbarrel, Ernesta Gilesa, Oodnadatta, Strzeleckiego. Samochody podróżników łapały gumy, zacierały łożyska, łamały osie, zalewały alternatory, a także... płonęły. To była próba sił człowieka i maszyn. Próba przeżycia w trudnym, pustynnym terenie. Próba doświadczenia kontaktu z nieskażoną, pierwotną naturą na tak wielkim obszarze.

Wernisaż wystawy, w piątek 12 stycznia 2024 roku z udziałem autora, ubarwi spektakl multimedialny „Aborygeni, rdzenni Australijczycy” z muzyką kwartetu Czerwie na żywo.

Czytaj o spektaklu na stronie www.australia-przygoda.com  >>

Tego samego dnia, o godz. 18.00 w dolnej sali Galerii Bielskiej BWA nastąpi otwarcie wystawy  „Ślady i znaki –  malarstwo Aborygenów z Australii Centralnej”.

Czytaj  o wystawie >>

 

Marek Tomalik, fot. S. SajkowskiMarek Tomalik – podróżnik, dziennikarz prasowy i radiowy, z wykształcenia geolog, bielszczanin. Pasjonat i znawca Australii, do której jeździ systematycznie od 1989 roku. Organizuje wyprawy w Outback (www.wsednosprawy.pl). Twórca i organizator 23 edycji Festiwalu Podróżników „Trzy Żywioły" oraz wielu innych imprez artystycznych. Menadżer zespołów rockowych. Pisze o podróżach i muzyce. Stały współpracownik National Geographic i Jazz Forum. Autor książek o podróżach. Dwukrotny laureat Kolosów. Obecnie ma swoją audycję podróżniczą w RMF Classic (Jasna Strona Świata). Australia to jego „miejsce na ziemi", zawsze jednak wraca w Beskidy.

Autor książek o piątym kontynencie: „Australia, moja miłość", „Lady Australia" i „Australia, gdzie kwiaty rodzą się z ognia" i "9 OGNISK".

Więcej na stronie >>

Słuchaj podcastu o Malarstwie Aborygenów z Australii Centralnej w audycji Marka Tomalika Jasna Strona Świata na stronie RMF Classic >>

Kwartet Czerwie, fot. D. OrwatKwartet CZERWIE – rodem z Beskidu Małego, ściślej okolic Andrychowa, to jeden z najlepszych polskich bandów grających muzykę do filmów niemych na żywo. Proponują alternatywne dźwięki z pogranicza jazzu, etno, sceny absurdu, teatru i filmu. Skomponowali muzykę i zagrali do wielu projektów teatralno-filmowo-plastycznych, m.in. spektaklu „Albośmy to jacy, tacy" na podstawie „Wesela" St. Wyspiańskiego (w reż. Piotra Cieplaka, Teatr Powszechny, Warszawa 2007), wielu filmów niemych i dokumentalnych. Był wśród nich film o łódzkim obozie koncentracyjnym dla dzieci „Nie wolno się brzydko bawić" (w reżyserii Urszuli Sochackiej ,TVN/PISF). Xawery Żuławski nakręcił o nich etiudę dla TVP Kultura. 

Skład:
Piotr Bogunia – bas, drumla
Maciej Kudłacik – instrumenty strunowe, Instrumenty perkusyjne i syntezatory
Wojciech Zaborowski – instrumenty klawiszowe, akordeon, instrumenty etniczne
Paweł Zawarus – instrumenty perkusyjne i elektronika

www.czerwie.art

Marek Tomalik –  „Australia – gdzie kwiaty rodzą się z ognia”
Galeria Bielska BWA, Klubokawiarnia Aquarium
12.01-25.02.2024

Wernisaż i koncert zespołu Czerwie:
piątek, 12 stycznia 2024 roku o godz. 19.00

Osoby zainteresowane tematyką wystaw związanych z Australią, zapraszamy
na wykład Marka Tomalika „O kulturze rdzennych mieszkańców Australii”
w piątek, 9 lutego 2024 o godz. 17.00 (wstęp wolny).
Czytaj więcej o wystawie „Ślady i znaki – malarstwo Aborygenów z Australii Centralnej”
Galeria Bielska BWA, sala dolna, 12.01.2024–25.02.2024 >>