Rysunki i grafika prof. Michała Klisia, odnoszące się do wydarzenia, którego symbolika odczytywana jest na całym świecie, bez względu na wyznanie i krąg kulturowy
Wystawa prezentuje kilkadziesiąt „opłatków”, jak je nazywa autor: niewielkich drzeworytów sztorcowych oraz linorytów, odbitych na cienkiej bibułce japońskiej, które Michał Kliś od ponad 25 lat tworzy na każde Boże Narodzenie i rozdaje przyjaciołom. Oszczędność kreski i prostota skontrastowanej czerni i bieli tworzą formę, która przekłada na język sztuki staropolską tradycję łamania się opłatkiem. Ten zestaw, liczący blisko 30 miniatur, uzupełniony jest grafikami i rysunkami o tematyce świątecznej oraz serią pastelowych aniołów, przypominających komety z długim warkoczem zbliżające się do ziemi.
Agata Smalcerz
Michał Kliś urodził się 13 września 1945 roku w Bielsku-Białej.
Łodygowianin. Studiował na katowickim Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom główny z plakatu u prof. Tadeusza Grabowskiego, z projektowania książki u prof. Stanisława Kluski oraz z malarstwa u prof. Andrzeja S. Kowalskiego obronił w 1974 roku. W latach 2001–2005 był pierwszym rektorem Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Od 2000 roku profesor zwyczajny. Obecnie wykłada komunikację wizualną i podstawy projektowania w Bielskiej Wyższej Szkole im. J. Tyszkiewicza w Bielsku-Białej.
Autor i uczestnik ponad 150 wystaw w kraju i za granicą. Laureat prestiżowych nagród za plakaty i znaki graficzne, m.in.: Srebrnego Medalu na Międzynarodowym Biennale Grafiki Użytkowej w Brnie (Czechy, 1996); Złotych Medali na Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach (1987, 2001, 2011); I Nagrody w konkursie na logo Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku (2008); wyróżnienia w konkursie na plakat IX Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach (2011); Srebrnego Medalu na Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach (2017). Uhonorowany Nagrodą im. Karola Miarki, Nagrodą im. Wojciecha Korfantego, Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Klubokawiarnia Aquarium, 5-30 grudnia 2018. Wernisaż: 5 grudnia, godz.17.00.