Natalia Klęczar – Ryby

Grafiki artystki zafascynowanej bogactwem i różnorodnością morskich stworzeń.

Wystawa cyklu czarno-białych ilustracji ryb drukowanych cyfrowo.  Choć ilustracja z definicji związana jest nierozerwalnie z tekstem, Natalia Klęczar świadomie skupiła się wyłącznie na obrazie.

Obraz stał się podstawą cyklu, a jego inspiracją obserwacja świata morskiego, w szczególności zachwyt nad bogactwem i różnorodnością stworzeń morskich. Każda ilustracja zostaje zbudowana z zawiłej linii, która buduję formę, w efekcie czego prace są bardzo dekoracyjne, wręcz ornamentalne.
                                                                                        Natalia Klęczar                                                                                                                                                                                                                  

Natalia Klęczar – absolwentka cieszyńskiego Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, gdzie w 2017 roku uzyskała dyplom magisterski z grafiki w pracowni litografii dr. hab. Krzysztofa Pasztuły oraz w pracowni projektowania graficznego prof. UŚ dr. hab. Ryszarda Pielesza. W 2018 roku ukończyła podyplomowe studia pedagogiczne na Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Artystka należy do Grupy Twórców „MY”. Interesuje ją grafika, ilustracja, plakat, malarstwo.

Laureatka wyróżnienia w Ogólnopolskim Biennale „Pejzaż ludzki” dedykowanym Józefowi Czapskiemu (Kraków, 2009) oraz I wyróżnienia w konkursie na kartkę  świąteczną zorganizowanym przez Katedrę Grafiki Instytutu Sztuki w Cieszynie (2011). Uczestniczka wystaw zbiorowych, m.in. wystaw plakatu „Jazz w ruinach”: (Gliwice, 2014, 2015, 2016); Międzynarodowego Biennale Grafiki Cyfrowej w Gdyni (2014); wystawy ilustracji „Ulica Themersonów” w Płocku (2015), wystawy książki artystycznej w Muzeum Drukarstwa w Cieszynie (2015); wystawy „Litografia. Mistrz i uczeń” w Centrum Organizacji Pozarządowych w Katowicach (2016); 25. Biennale Plakatu Polskiego w BWA w Katowicach (2017) oraz wystaw Grupy Twórców „MY” w Andrychowie (2015, 2017) i Inwałdzie (2016).
Autorka wystaw indywidualnych grafiki w Muzeum Marii Skalickiej w Wiśle (2016), w Domu Kultury w Andrychowie (2016) i Galerii ROK w Zatorze.
Stypendystka Burmistrza Andrychowa w dziedzinie kultury w 2017 roku.

Mieszka w Targanicach k. Andrychowa.