PODWÓJNOŚĆ. Wystawa prac z Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA

W Galerii Sektor 1 w Muzeum Miasta Jaworzna prezentowane są dzieła z bielskiej kolekcji ukazujące wątki, które odnoszą się do podwójności – w różnym rozumieniu.

Agata Smalcerz, kuratorka wystawy:
Jaworzno i Bielsko-Biała to miasta leżące w województwie śląskim, choć oba nie są z przymiotnikiem „śląski” szczególnie związane. Jaworzno leży na terenie Zagłębia Krakowskiego, Bielsko-Biała to Podbeskidzie. Oba miasta należą do obszaru przygranicznego: koło Jaworzna jest słynny punkt graniczny trzech zaborów, pruskiego, austriackiego i rosyjskiego, tzw. Trójkąt Trzech Cesarzy. Bielsko i Biała, do 1951 roku dwa oddzielne miasta, należały do dwóch różnych zaborów i krain geograficznych: Bielsko – do Śląska Cieszyńskiego, Biała do Galicji.
Połączenie w jedno miasto części składowych różnych organizmów miejskich, które dokonało się stosunkowo niedawno, dało w obu przypadkach znakomity rezultat, który można określić słowem synergia. Zarówno Jaworzno, jak i Bielsko-Biała należą do najprężniej rozwijających się miast regionu, a nawet na mapie całej Polski błyszczą jako miasta nowoczesne, otwarte, dobrze zarządzane, zamieszkane przez mieszkańców dumnych ze swojej historii i lokalnej tożsamości.

Wystawa wybranych prac z Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA, prezentowana w Galerii Sektor 1 Muzeum Miasta Jaworzna, przedstawia te wątki, które odnoszą się do podwójności – w różnym rozumieniu.


Uczestnicy wystawy:
Witosław Czerwonka, Wojciech Kubiak, Lidia Krawczyk, Kamil Kuskowski, Przemysław Kwiek, Andrzej Lachowicz, Natalia LL, Zbigniew Libera, Jacek Malicki, Alessandro di Massimo, Paweł Matyszewski, Irena Nawrot, Krzysztof Piętka, Wilhelm Sasnal, Zbigniew Warpechowski, Jerzy Truszkowski.
Kuratorka – Agata Smalcerz

Agata Smalcerz jest kuratorką kilku wystaw przedstawiających według jej autorskiego wyboru Kolekcję Sztuki Galerii Bielskiej BWA. Wśród nich m.in. „Miejsce dla sztuki” (Koszęcin, Sala Koncertowa, 2015); „Pokaz 4.” (Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała 2016), „Po drugiej stronie (lustra)” (Czechy, Igława, Zlin, 2017); „Doświadczenie ciała” (Galeria BWA Gorzów Wielkopolski, 2017); „Dla Johanne i Anny” (Willa Sixta,  Bielsko-Biała, 2020).

Agata SmalcerzAgata Smalcerz ­– historyk sztuki, kurator, dyrektor Galerii Bielskiej BWA. Absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie (1988). Z Galerią Bielską BWA związana od 1992 roku – początkowo jako kurator programowy, a od 1 czerwca 2003 roku jako dyrektor. Zajmuje się kuratorstwem wystaw w Galerii Bielskiej BWA, a także poza nią, w Polsce i za granicą (Niemcy, Austria, Łotwa, Czechy); pisze i redaguje teksty do katalogów sztuki, publikuje teksty o sztuce współczesnej w pismach artystycznych; prowadzi autorskie wykłady z historii sztuki; zapraszana do jury konkursów malarstwa.
Jest autorką trzech głośnych wystaw w Galerii Bielskiej BWA, prezentujących sztukę kobiet (1996, 2001, 2007); a także wystaw m.in.: „Znaki Czasu” w Instytucie Polskim w Düsseldorfie (Niemcy, 2005); wystawy Śląskiej Kolekcji Sztuki Współczesnej w Galerii Arsenał w Białymstoku (2007), Natalii LL w Galerii Art New Media w Warszawie (2008). Kuratoruje kolejnym przeglądowym wystawom w cyklu Bielski Festiwal Sztuk Wizualnych.
Jako główny organizator najstarszego w Polsce konkursu malarstwa, jednocześnie członek jury konkursu, stara się, by Biennale Malarstwa Bielska Jesień w Bielsku-Białej miało szeroką, nowatorską formułę, atrakcyjną dla uczestniczących w niej malarzy oraz dla miłośników sztuki.
Laureatka nagród i wyróżnień; nominowana do Ikara 2018 – Nagrody Prezydenta Bielska Białej „za wybitną działalność w dziedzinie kultury i sztuki”.
Jako dyrektorka Galerii Bielskiej BWA, realizowała projekt pn. „Rewitalizacja Willi Teodora Sixta w Bielsku-Białej” (2014–2020), współfinansowany z funduszy UE i krajowych.

Galeria Sektor 1 w Muzeum Miasta Jaworzna
PODWÓJNOŚĆ. Wystawa prac z Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA
kuratorka – Agata Smalcerz
30 września – 18 grudnia 2022
piątek, 7 października 2022
godz. 18.00 – wernisaż wystawy prac z Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA „Podwójność”

Panel dyskusyjny pt. „Miejska Kolekcja Sztuki Współczesnej”
piątek, 7 października 2022
Organizatorzy panelu – Muzeum Miasta Jaworzna i Galeria Sektor I – do wystąpień w części ogólnopolskiej zaprosili Monikę Szewczyk, dyrektorkę Galerii Arsenał w Białymstoku; Agatę Smalcerz, dyrektorkę Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej; Waldemara Tatarczuka, dyrektora Galerii Labirynt w Lublinie oraz Jarosława Suchana, wieloletniego dyrektora Muzeum Sztuki w Łodzi.
W części regionalnej udział wezmą wiceprezydenci: Jaworzna Łukasz Kolarczyk i Bielska-Białej Adam Ruśniak, udział w dyskusji zapowiedział prezydent Jaworzna Paweł Silbert.
Uczestnicy panelu zajmą się zagadnieniami związanymi z funkcjonowaniem kolekcji sztuki współczesnej w galeriach samorządowych.

Program panelu
10.00–12.00
PLATFORMA OGÓLNOPOLSKA – wystąpienia prelegentów
przerwa 12:00–12.30
12.30–13.30
PLATFORMA REGIONALNA – wystąpienia prelegentów
przerwa 13.30–14.00
14.00–15.00
DYSKUSJA
18.00 – wernisaż wystawy prac z Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA „Podwójność”


Więcej na FB Galerii Sektor 1 >>

Więcej na stronie internetowej Muzeum Miasta Jaworzno >>

Czytaj o Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA >>