Obrazy artystki ukazują mnogość schematów w jakich egzystują kobiety, zapraszają do odrzucenia kulturowego filtra w postrzeganiu kobiet.
Wystawa podejmuje temat roli kobiety w społeczeństwie. Prezentowane prace prowadzą widzów przez różnorodne struktury kulturowe, począwszy od patriarchalnych, występujących na Bali czy w Mongolii, a skończywszy na najbardziej równościowym płciowo społeczeństwie, jakim jest Norwegia. Pokazanie mnogości schematów, w jakich egzystują kobiety, skłania publiczność do refleksji nad własną rolą i zaprasza do kwestionowania ram, w jakich żyjemy. Całe doświadczenie wystawy jest zaproszeniem do odrzucenia kulturowego filtra, tak aby zbliżyć się do własnego wnętrza.
Prezentowanym na wystawie obrazom towarzyszą autorskie opisy – w każdym z nich Pola Harrington opowiada inną historię: kobiety, obyczaju, zjawisk społecznych czy stroju.
Pola Harrington:
Malując, podejmuję tematy związane ze zjawiskami społecznymi, zwłaszcza feminizmem, przekształcam je w symbole, tworząc kompozycje wizualne. Chcę, aby moje prace były wieloznaczeniową i estetyczną podróżą dla obserwatora. Moje obrazy to opowieść o kulturowych mitach, symbolach i łatkach, jakie same sobie przyczepiamy i są nam przyczepiane. Jest to moja droga w szukaniu siebie i własnej kobiecości. Kobiecości, którą odkrywam i częściowo buduję na nowo. To przestrzeń, w której moje dziecko cienia, czyli wszystkie moje lęki, spotykają się z dorosłą kobietą, która jest w stanie siebie samą ochronić. W obrazach szukam tego, gdzie leży łupina i ziarno, z których wyrastają wielkie, rozłożyste stereotypy. To ukazanie całego procesu, w którym nie tylko widzisz sznur pereł, ale też cały proces umierania istnienia, dzięki któremu możesz nosić swoją kolię. Czy ten proces jest brutalny? Tak! Czy efekt jest piękny? Tak! Na tym polega moja gra z obserwatorem. Nie pozwalam, aby patrząc na piękno nie zajrzeć pod powłokę. Owa gra jest nawiązaniem do mnie samej i wielu kobiet którym wpojono skromność. Wpojono, że nie mogą o sobie powiedzieć, że są piękne, zaradne i mądre. Życzę wszystkim kobietom, i sobie włącznie, obalenia stereotypów, zaufania sobie i bycia bliżej siebie. (w katalogu 5. Bielskiego Festiwalu Sztuk Wizualnych 2022)
Pola Harrington
Urodzona w 1991 roku w Cieszynie.
Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie
na Wydziale Form Przemysłowych (2010–2016).
Dyplom z wyróżnieniem pod kierunkiem
dr. hab. Michała Kracika.
Stypendystka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie
w programach Erasmus (2013), Ceepus (2014)
oraz dla najlepszej studentki roku (2015–2016).
Na zdjęciu: Pola Harrington, fot. Piotr Seweryn
Galeria Bielska BWA, Klubokawiarnia Aquarium
Pola Harrington – Rola kobiety
31 maja – 25 czerwca 2023
wernisaż: piątek, 2 czerwca 2023, godz. 18.00