Tadeusz Król. Krajobraz / Elementy i struktury

Struktury pejzażu są dla Tadeusza Króla pretekstem do malarskich interpretacji. Obrazy odkrywają niepowtarzalny język plastyczny artysty, jego różnorodne możliwości, specyfikę, wirtuozerię.

W 2021 roku mija 70. rocznica połączenia Bielska i Białej. W Galerii Bielskiej BWA z tej okazji w pierwszej połowie roku zaplanowano trzy wystawy artystów reprezentujących bielskie środowisko plastyczne: Tadeusza Króla (19.03–18.04) oraz Teresy Sztwiertni i Michała Klisia (23.04–30.05). To artyści o uznanym dorobku i indywidualnym, rozpoznawalnym stylu, jedne z najważniejszych osobowości artystycznych Bielska-Białej. Michał Kliś i Tadeusz Król są ponadto cenionymi pedagogami w szkolnictwie artystycznym. Dominować będzie malarstwo, ale pojawi się też grafika, fotografia i plakat.

Agata Smalcerz:
Wystawa „Krajobraz / Elementy i struktury” Tadeusza Króla prezentuje malarstwo na granicy realizmu i abstrakcji. Artysta jest absolwentem krakowskiego Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych i to grafika dominowała w jego twórczości w latach 80. i 90. XX wieku. Jednak miłość do koloru i odmienna metoda twórcza wynikająca z medium malarstwa sprawiły, że w ostatnim dwudziestoleciu obrazy na płótnie stały się jego ulubionym środkiem wyrazu. Kontrasty barw ciepłych i zimnych, rozedrgane powierzchnie, faktura zbudowana z szybkich pociągnięć pędzla, przywołują słynne płótna impresjonistów, malujących pejzaż jako strukturę plam barwnych. Także Tadeusz Król widoki natury upodobał sobie jako główny temat swoich prac. Światło i cień obserwowane w naturze są dla niego ulotnym odbiciem porządku świata, który próbuje odzwierciedlać w swoich obrazach. Jednym z najczęstszych motywów w malarstwie artysty jest woda, jednak nie w postaci płynącego strumyka czy wodospadu, lecz ukryta pod gęstymi zaroślami czy zalegająca w kałużach, kiedy odbijając błękit nieba kontrastuje z brunatną ziemią rozjechanych kolein.

(...) Struktury pejzażu są dla artysty znakomitym pretekstem do malarskich interpretacji, w których ujawniają się jego duże możliwości warsztatowe, głównie sensualne. Treść obrazów jest tu frapującym dywanem przyrody, który jedynie naprowadza widza, zwabia, sygnalizując swoje bogactwo, ale głównie odkrywa niepowtarzalny język plastyczny artysty, jego różnorodne możliwości, specyfikę, wirtuozerię.
Dominuje w owych strukturach gra światła, jednocześnie nierozerwalnie zespolony z nią jest kolor, tak jakby owe wartości bez siebie nie mogły istnieć (...)  Stanisław Baj, Dołhobrody 16.01.2021 (fragment tekstu w katalogu wystawy)

W Galerii Bielskiej BWA artysta zaprezentuje 20 najnowszych obrazów z 2020 roku, potem wystawa powędruje do BWA w Kielcach. Wystawie towarzyszy katalog.


TADEUSZ KRÓL – grafik, malarz, pedagog.
Urodzony w 1960 roku w Końskich.
Studia w latach 1980–1985 na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod kierunkiem prof. Stanisława Wejmana. Laureat nagród i konkursów malarskich oraz graficznych, m.in.: wyróżnienia w Ogólnopolskim Konkursie Malarskim im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy (1988), Grand Prix na IV Internationale Graphic Biennale w Lubinie (1989), Grand Prix w Bharat Bhavan Graphic Biennale w Bhopal w Indiach (1995). W 2007 roku został wyróżniony w 38. Biennale Malarstwa „Bielska Jesień” przez miesięcznik „Sztuka.pl”.
Autor książki „Nauka malowania”, wydanej w 2009 roku przez Wydawnictwo Szkolne PWN.
Odznaczony Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
Na zdjęciu: Tadeusz Król, fot. Aleksandra Król

 

 

 

 

 

Relacja filmowa Marcina Szendoła z otwarcia wystawy Tadeusza Króla „Krajobraz / Elementy i struktury” oraz rozmowa z artystą >>

Zobacz zdjęcia i czytaj o katalogu wystawy >>

Kup katalog w sklepie internetowym >>

***
UWAGA! W związku z przedłużeniem lockdownu, wystawy Irminy Staś i Tadeusza Króla będą dostępne dla widzów do 27 maja br.
Ilość widzów oraz uczestników spotkań zgodna z aktualnymi wytycznymi Ministerstwa Zdrowia związanymi z reżimem sanitarnym obowiązującym w pandemii.
Obowiązujący limit osób przebywających jednocześnie w salach wystawowych:
Galeria Bielska BWA: górna sala – 17 osób, dolna sala – dziewięć osób
Willa Sixta: podziemie – 11 osób, parter – 13 osób.


„Formy tracone”. Wystawa malarstwa i grafiki Tadeusza Króla w Galerii Bielskiej BWA w 2010 roku >>

Więcej na oficjalnej stronie artysty >>

W mediach o wystawie:

„Zawsze z Kulturą”, magazyn Violetty Rotter-Kozery, TVP 3 Katowice, 3.04.2021, realizacja Ireneusz Kaznocha,  , czas emisji: 12’52’’–15’53’’ >>

 

Wystawa w ramach obchodów 70-lecia połączenia Bielska i Białej

logotyp obchodów 70 lecia połączenia Bielska i Białej