Tim Dalhoff, Walter Winter – Pragnienie jest już wspomnieniem

W Willi Sixta nowe formy ekspresji na wystawie fotografa Tima Dalhoffa i grafika Waltera Wintera, uczestników rezydencji artystycznych z niemieckiego Wolfsburga.

Bielsko-Biała i Wolfsburg w Niemczech są miastami partnerskimi już od 25 lat. Z okazji tej współpracy w obu miastach zorganizowane zostały rezydencje artystyczne. W Bielsku-Białej od 14 do 26 sierpnia przebywali artyści z Wolfsburga: fotograf Tim Dalhoff i grafik Walter Winter. Rezydencje zorganizowała artystom Galeria Bielska BWA – ich pokłosiem jest wystawa w podziemiach Willi Sixta, prezentująca zarówno prace powstałe w trakcie rezydencji, jak i wcześniejsze, ukazujące charakterystyczne dla artystów etapy twórczości i współpracy.
Kuratorką wystawy jest Paulina Darłak.
Wystawa otwarta zostanie podczas Dni Bielska-Białej – w sobotę 2 września 2023 roku o godz. 14.00.

Tim Dalhoff traktuje fotografię jako przekaźnik emocji. Walter Winter łączy monotypię z technologią cyfrową. Od 2019 roku artyści twórczo współpracują, wykorzystując możliwości cyfrowego świata do rozwijania nowych form ekspresji. Efektem tej współpracy są prezentowane na wystawie w podziemiach Willi Sixta prace, dla których punktem wyjścia były monotypie Waltera Wintera, następnie fotografowane i przetwarzane cyfrowo przez Tim Dalhoffa. Część prac powstała w trakcie bielskich rezydencji, jak np. monotypie Waltera Wintera, nawiązujące tematyką do bielskich klimatów i tradycji włókienniczych miasta. Można też obejrzeć cykl fotografii analogowych Tima Dalhoffa pt. „Biały szum”– niezwykłe impresje, przedstawiające z pozoru nierzeczywiste światy.

Paulina Darłak, kuratorka wystawy:
Podczas rezydencji Tim Dalhoff i Walter Winter wykonali niezliczoną ilość fotografii i monotypii. Wybór na wystawę tych nieoczywistych kompozycji wymagał podążania za tropem wielokierunkowych śladów wspomnień. Strategia polegająca na dynamicznym tworzeniu seryjnych obrazów jest próbą zmierzenia się z tymczasowością doświadczenia. Poszukując esencji miejsca stawiamy ostrożnie każdy krok, pokonujemy schody i błądzimy wśród licznych ulic, nie wiedząc do czego doprowadzi nas mylna intuicja. W każdej części miasta natężenie ludzkiego głosu zmienia się, ilości mijanych twarzy nikt już nie pamięta. Pozostają tylko przypadkowe plamy i przerywane linie. Pragniemy zapamiętać, ale po naszym doświadczeniu pozostaną tylko niewidzialne struktury. Tytuł wystawy „Pragnienie jest już wspomnieniem” zaczerpnięty jest z książki „Niewidzialne miasta” Italo Calvino, w której czytelnik prowadzony jest przez fikcyjne miasta, a każde z nich wyróżniają odrębne cechy, plany, rytuały mieszkańców; lecz odrębności te są tylko pozornym odbiciem własnego procesu zapamiętywania.



Tim Dalhoff – fotograf reklamowy.
Urodzony w 1984 roku w Essen, od 2014 roku mieszka w Wolfsburgu.
Od początku swojej 20-letniej kariery w dziedzinie fotografii reklamowej, wykorzystuje medium fotografii także czysto artystycznie. Używa zarówno fotografii analogowej, jak i cyfrowej, sięga także po procesy fotochemiczne. Jego zdjęcia emanują spokojem, dają widzowi możliwość oderwania się od coraz szybciej zmieniającej się rzeczywistości. Jest autorem serii wystaw „Biały szum”, prezentujących głównie prace analogowe.
Na zdjęciu Tim Dalhoff w ogrodzie Willi Sixta, fot. Krzysztof Morcinek


Walter Winter – grafik, łączy monotypię z technologią cyfrową.
Urodzony w 1959 roku w Paasdorf w Dolnej Austrii, inżynier, mieszka w Wolfsburgu od 1984 roku. Pracuje tam jako artysta od ponad trzydziestu lat. Oprócz grafik, obiektów, asamblaży i rzeźb, jego twórczość obejmuje również dziedzinę monotypii. W trakcie tego procesu nieustannie eksploruje i rozwija możliwości analogowej techniki druku monotypowego.
Jego monotypie są cyfrowo przetwarzane i realizowane w większych formatach przy użyciu najnowocześniejszych technik druku artystycznego. Rezultatem są nowe prace, które łączą filigranowe struktury monotypii z lekkością i blaskiem wydruków akrylowych.
Na zdjęciu Walter Winter w Willi Sixta, fot. Krzysztof Morcinek

 

Paulina Darłak – absolwentka historii sztuki
i specjalizacji kuratorskiej
na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.
Zrealizowała stypendium w zespole
kuratorskim Zachęty
– Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie
oraz w Konsthall C w Sztokholmie.
W Galerii Bielskiej BWA pracuje jako specjalista ds. organizacji
wydarzeń i rozwoju publiczności. Na zdjęciu Paulina Darłak, fot. Tim Dalhoff

 Do udziału w rezydencjach artystycznych w Wolfsburgu zaproszone zostały bielskie artystki –  malarka Karina Czernek i fotografka Dorota Koperska.

Galeria Bielska BWA, Willa Sixta (podziemia), Bielsko-Biała ul. Adama Mickiewicza 24
Tim Dalhoff, Walter Winter – Pragnienie jest już wspomnieniem
29 sierpnia – 22 września 2023
Uwaga! Wystawa przedłużona do 2 października br.

wernisaż: sobota, 2 września 2023, godz. 14.00

poniedziałek, 2 października 2023, godz. 17.00
Finisaż wystawy połączony z oprowadzaniem kuratorskim i spotkaniem z bielskimi artystkami, uczestniczkami rezydencji w Wolfsburgu.

Oprowadzają kuratorka Paulina Darłak oraz Ewa Kozak, Karina Czernek i Dorota Koperska
Wystawa w programie Dni Bielska-Białej 2023