Wystawa retrospektywna legendarnej grupy Twożywo, będąca próbą uchwycenia jej fenomenu.

Wystawa retrospektywna grupy Twożywo w Galerii Bielskiej BWA będzie drugą odsłoną wystawy wrocławskiej Twożywa pt. „prze\T/rwanie”, która jest pierwszą od dekady wystawą prac legendarnej grupy artystycznej.
Na wystawie prezentowane są m.in. streetartowe naklejki oraz szablony, projektowane przez artystów Twożywa wspólnie z Robertem Czajką i Anną Pochmarą w grupie Pinokio (do 1998); odwzorowania murali, których oryginały znajdują się lub znajdowały w wielu miastach w Polsce (Warszawa, Płock, Kraków); oryginalne sitodruki i szablonodruki; animacje; książki i … litery.
Kuratorką wystawy jest Karolina Vyšata.

Karolina Vyšata, kuratorka wystawy:
Twożywo wskazuje na sprawy niewygodne, uwierające nas zarówno 20 lat temu, jak i dzisiaj. Zadaje pytania w formie zdań twierdzących lub orzekających, stale wymienia się przetworzonymi cytatami, przepowiedniami, morałami, a nawet porzekadłami: „Stagnacja”, „Tworzenie jest miłością”, „Antychryst będzie artyst”, „Emanacje słabości”, „Czystość jest?”, „Baw się i pracuj”, „Vive la révolution”. Prace Twożywa ciągle zadają te same pytania. Po prostu: o wierność naszych idei i sztywność naszych kręgosłupów. (…)
Podążając za myślą Viléma Flussera, artyści wytrwale i niezmiennie stoją na straży stwierdzenia, że akt ludzkiej komunikacji jest jednocześnie aktem wolności; Twożywo zwraca się bezpośrednio do odbiorcy – przetrwamy to, czy przerwiemy?twożywoTwożywo Mariusz Libel i Krzysztof Sidorek.
Grupa działała w latach 1994–2011.
Ostatnia wystawa grupy w łódzkim Atlasie Sztuki („WYbór obRAZ”, 2011)
była oficjalnym pożegnaniem ze wspólną obecnością twórców na scenie artystycznej.

Po dziesięciu latach od dezaktywacji grupy, Mariusz Libel i Krzysztof Sidorek wspólnie ułożyli i zakomponowali w przestrzeni wrocławskiej 66P. Subiektywnej Instytucji Kultury wybór swych prac, tworząc wystawę zatytułowaną „prze\T/rwanie” (20.11.2021–29.01.2022).
Impulsem do jej realizacji był wydany w 2020 roku album „Plądrujemy ruiny rzeczywistości”, stanowiący podsumowanie działalności grupy.

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________


Galeria Bielska BWA, sala dolna
TWOŻYWO
Kuratorka: Karolina Vyšata
25 lutego – 03 kwietnia 2022


Czytaj więcej o wystawie  „prze\T/rwanie” na stronie 66P >>
Zobacz realizacje artystów na stronie:  www.twozywo.art.pl