Mariusz Libel i Krzysztof Sidorek – wierni wyznawcy liter, oparli retrospektywę grupy na fonetycznych znakach graficznych. Prace Twożywa, zarówno 20 lat temu jaki i dziś, zadają te same pytania: o wierność naszych idei i sztywność naszych kręgosłupów.
Prezentacja w Galerii Bielskiej BWA będzie drugą odsłoną wystawy „prze\T/rwanie”pokazanej wcześniej we Wrocławiu w przestrzeni 66P - Subiektywnej Instytucji Kultury.
Na pierwszej od dekady wystawie prac legendarnej grupy artystycznej prezentowane są m.in. streetartowe naklejki oraz szablony, projektowane przez artystów wspólnie z Robertem Czajką i Anną Pochmarą w grupie Pinokio (do 1998); odwzorowania murali, których oryginały znajdują się lub znajdowały w wielu miastach w Polsce (Warszawa, Płock, Kraków); oryginalne sitodruki i szablonodruki; animacje; książki, a w nich i poza nimi przede wszystkim litery. Litery do składania, czytania, oglądania, przekazywania z ust do ust, wymieniania się.
Kuratorką wystawy jest Karolina Vyšata.
Karolina Vyšata, kuratorka wystawy:
Twożywo wskazuje na sprawy niewygodne, uwierające nas zarówno 20 lat temu, jak i dzisiaj. Zadaje pytania w formie zdań twierdzących lub orzekających, stale wymienia się przetworzonymi cytatami, przepowiedniami, morałami, a nawet porzekadłami: „Stagnacja”, „Tworzenie jest miłością”, „Antychryst będzie artyst”, „Emanacje słabości”, „Czystość jest?”, „Baw się i pracuj”, „Vive la révolution”. Prace Twożywa ciągle zadają te same pytania. Po prostu: o wierność naszych idei i sztywność naszych kręgosłupów. (…)
Podążając za myślą Viléma Flussera, artyści wytrwale i niezmiennie stoją na straży stwierdzenia, że akt ludzkiej komunikacji jest jednocześnie aktem wolności; Twożywo zwraca się bezpośrednio do odbiorcy – przetrwamy to, czy przerwiemy?
Historia grupy sięga 1994 roku, gdy pod szyldem Pinokio działali Robert Czajka, Mariusz Libel i Krzysztof Sidorek. Od 1998 dwóch ostatnich powołało do życia Twożywo, które kontynuowało i rozwijało rozpoczętą pracę Pinokia. Wlepki w autobusach, niewielkie szablony w bramach, a później także murale i billboardy rozsiane po miastach w całym kraju i za granicą. Niektóre z nich do dziś nie pozwalają o sobie zapomnieć – billboard „Kiedy wreszcie będzie wojna”, zawieszony naprzeciwko warszawskiej Hali Koszyki w przeddzień katastrofy 11 września 2001 roku w Nowym Jorku, przeszedł do historii.
Działalność grupy nagrodzona została Paszportem „Polityki” w kategorii sztuki wizualne „za sztukę łączącą w nowatorski sposób słowo z obrazem, za śmiałe wkraczanie ze swymi pracami tam, gdzie sztuka dotychczas nie docierała”. Twożywo uznawane jest za „jedno z najciekawszych zjawisk polskiej sztuki czasów transformacji i rozwijającego się kapitalizmu”. Działania grupy wiele razy prezentowane były na wystawach indywidualnych i zbiorowych.
Hakowanie rzeczywistości, realnej i wirtualnej, odbywało się w duecie do momentu rozwiązania działalności grupy w 2011 roku, podczas łódzkiej wystawy „WYbór obRAZ + Nihil Negativum”. Od tego czasu Mariusz Libel pracuje w pojedynkę wciąż tworząc typograficzno-obrazowe komentarze do współczesności. Do dziś działa też strona internetowa Twożywa stanowiąca bogate archiwum projektów grupy. W 2020 roku ukazała się potężna monografia Twożywa pt. „Plądrujemy ruiny rzeczywistości”. Książka wydana z inicjatywy kolekcjonera sztuki, Osmana Djajadisastrę, stanowi typograficzną łamigłówkę. Wydawnictwo stało się impulsem do symbolicznego powrotu Twożywa po dekadzie od zakończenia działalności.
Książkę „Plądrujemy ruiny rzeczywistości” można kupić w naszym sklepie >>
W 2008 roku podczas wystawy Iluzja jako źródło cierpień – artyści z grupy Twożywo namalowali na fasadzie Galerii Bielskiej BWA od strony ulicy 3 Maja w Bielsku-Białej mural To tłum.
Czytaj więcej >>
_____________________________________________________________________________________________________
Twożywo – Mariusz Libel i Krzysztof Sidorek.
Grupa Twożywo powstała w 1994 r., działając początkowo pod nazwą Pinokio. W ostatnim składzie (Mariusz Libel, Krzysztof Sidorek) grupa istniała od 1998 do 2011 r.
Metody i media, jakimi się posługiwała, skierowane były do przechodniów, internautów – osób przypadkowych, przemieszczających się materialnie lub wirtualnie po systemach komunikacyjnych i informacyjnych. Tworzyli murale, bilbordy, plakaty, naklejki, projekty netartowe, animacje, felietony i ilustracje w prasie. W 2006 r. Grupa Twożywo została laureatem nagrody Paszport „Polityki” w kategorii sztuki wizualne „za sztukę łączącą w nowatorski sposób słowo z obrazem, za śmiałe wkraczanie ze swymi pracami tam, gdzie sztuka dotychczas nie docierała”.
Działania grupy wiele razy prezentowane były na wystawach indywidualnych (np. „Tapety”, Austriackie Forum Kultury w Warszawie, 2003; „1c01n”, Cork vision center@st peter's, w Irlandii, 2005; „W samym centrum uwagi”, CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, 2006; „WYbór-obRAZ”, Atlas Sztuki w Łodzi, 2011) czy zbiorowych (np. "Look at me. Novart.pl" w Krakowie, 2002; „Natarcie netartu”, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie, 2003; „Sztuka w mieście. Zewnętrzna galeria AMS 1998-2002”, 2003; „Eis-enstein-gorący jak lud”, Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni w Warszawie, 2004; „Za czerwonym horyzontem”, CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, 2004; „Historie ucha”, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie, 2011). Ich prace znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych i państwowych w Polsce i na świecie (np. Kolekcja sztuki XX i XXI wieku w Muzeum Sztuki w Łodzi, Galeria Arsenał w Białymstoku, Fundacja Sztuki Polskiej ING).
Po dziesięciu latach od dezaktywacji grupy, Mariusz Libel i Krzysztof Sidorek wspólnie ułożyli i zakomponowali w przestrzeni wrocławskiej 66P. Subiektywnej Instytucji Kultury wybór swych prac, tworząc wystawę zatytułowaną „prze\T/rwanie” (20.11.2021–29.01.2022).
Impulsem do jej realizacji był wydany w 2020 roku album „Plądrujemy ruiny rzeczywistości”, stanowiący podsumowanie działalności grupy.
_______________________________________________________________________________________________________________
Galeria Bielska BWA, sala dolna
Twożywo – PRZE\T/RWANIE
Kuratorka: Karolina Vyšata
25 lutego – 3 kwietnia 2022
Czytaj więcej o wystawie „prze\T/rwanie” na stronie 66P >>
Zobacz realizacje artystów na stronie: www.twozywo.art.pl
W mediach o wystawie:
Zapowiedź wystawy w NN6T /Notesie na 6 Tygodni/ online, Ulica mówi, ulica pyta >>
Zapowiedź wystawy na stronie Silesiakultura.pl >>
Łukasz Karkoszka, „Twożywo wciąż mocne”, „Co Jest Grane”, „Gazeta Wyborcza”, Tygodnik Katowice, 18 marca 2022, str. 15