Wspaniałe zdjęcia flory i fauny. Ciekawe opisy.
36 śląskich fotografów oko w oko z dziką przyrodą.

Wystawa ponad 100 fotografii przedstawiających piękno dzikiej przyrody i bioróżnorodność przyrodniczą świata i Polski, a zwłaszcza regionu Śląska, który jest przedstawiany w największej ilości prac. Wśród nich są piękne fotografie wykonane w zielonych zakątkach Śląska. m.in. w rezerwatach przyrody „Las Murckowski” czy też „Łężczok” w powiecie raciborskim, oraz w Zespole przyrodniczo-krajobrazowym Żabie Doły na granicy Bytomia, Chorzowa i Piekar Śląskich. Zdjęcia te uzmysławiają, jak wielka jest bioróżnorodność województwa śląskiego, wciąż kojarzonego raczej z obrazami kominów i hałd.

Tytuł wystawy „Żywy album przyrody” nie jest przypadkowy; użyta w tytule gra słów jest celowa i informuje o tym, że wszystkie prezentowane sceny są rejestracją naturalnych momentów życia przyrody. Ujęcia te ukazują piękno przyrody, zachęcając do częstszego i świadomego z nią kontaktu, ale także do szanowania jej praw, a podczas fotografowania – do etycznego zachowania.

Zdjęcia przedstawiają wybrane ekosystemy: wodę, łąkę, las, góry niskie, góry wysokie, miasto. Dodane do zdjęć opisy wykonane przez fotografów, dotyczące miejsca wykonania zdjęcia, wybranego obiektu flory i fauny uwiecznionego na fotografii, a także sytuacji, w jakiej znalazł się autor i jego emocji, podkreślają edukacyjny charakter wystawy.

Autorami zdjęć jest 36 śląskich fotografów przyrody, zrzeszonych w Związku Polskich Fotografów Przyrody.

Połączenie doświadczenia, umiejętności fotografowania przyrody, a także wiedza o dziedzinie, w której specjalizują się poszczególni autorzy sprawiają, iż wystawa posiada wysokie walory estetyczne i edukacyjne. Wielu śląskich fotografików uczestniczyło w kolejnych edycjach prestiżowego londyńskiego konkursu i wystawy, która obiegała świat: Wildlife Photographer of the Year*, kilku trafiło do finału zdobywając wyróżnienia i nagrody.

Nieprzypadkowo autorzy wystawy przytoczyli w jej opisie motto zaczerpnięte z przemyśleń wybitnego naukowca, odkrywcy fundamentalnych prac rządzących wszechświatem, noblisty, Alberta Einsteina: „Wpatrz się głęboko, głęboko w przyrodę, a wtedy wszystko lepiej zrozumiesz”.


Organizatorem wystawy jest Okręg Śląski Związku Polskich Fotografów Przyrody >>

Wernisaż wystawy, 6 kwietnia 2018 roku