Aktualne

Stale działamy dla Was w sieci. Zachęcamy do korzystania z możliwości obcowania ze sztuką online, bez  wychodzenia z domu.

Na stronie www.galeriabielska.pl znajdują się materiały dokumentujące wystawy i wydarzenia, zarówno w formie tekstowej, jak i fotograficznej oraz filmowej (mapa strony >>).

Uwaga. Nastąpią zmiany terminów wystaw i wydarzeń, planowanych przed zamknięciem placówek kultury. O szczegółach będziemy informować sukcesywnie.


Facebook, Instagram, YouTube

Zapraszamy do śledzenia naszych mediów społecznościowych: Facebooka oraz Instagrama @galeriabielska a także naszego kanału YouTube gdzie systematycznie udostępniamy materiały o wystawach, artystach oraz prezentujemy wybrane dzieła z naszej kolekcji.


Kolekcja Sztuki Galerii Bielskiej BWA

Budowana od 1976 roku Kolekcja Sztuki Galerii Bielskiej BWA liczy obecnie ponad 1000 dzieł. W oczekiwaniu na otwarcie zabytkowej Willi Sixta, w której zaplanowano przestrzeń na ekspozycję dzieł z kolekcji, zachęcamy do oglądania prac na stronie www.kolekcja.galeriabielska.pl Zdigitalizowane w wysokiej rozdzielczości obrazy, grafiki czy rzeźby można oglądać, zapoznając się przy okazji z historią danego dzieła i informacjami o jego twórcy.

Audiodeskrypcja
40 zdigitalizowanych obiektów posiada ponadto audiodeskrypcję, czyli opis pozwalający „zobaczyć” prace osobom z niepełnosprawnością wzroku – zarówno w formie opisu, jak i nagrania. Głos czytającego audiodeskrypcje Rafała Sawickiego, cenionego aktora Teatru Polskiego w Bielsku-Białej, sprawia, że użytkownik uruchamia w sobie nowe pokłady wyobraźni.


Instytut Młodej Sztuki

W związku z czasowym zawieszeniem funkcjonowania galerii spotkania Instytutu Młodej Sztuki odbywają się w sieci. Podczas zajęć online rozważamy potencjalne przekształcenia porządku kulturowego i społecznego w dobie kryzysu, poszukując możliwości rozwoju nowych praktyk solidarnościowych. Wyjątkowo umożliwiamy wzięcie udziału w zajęciach osobom, które nie są uczestnikami programu Instytutu Młodej Sztuki. Ze względu na formę (spotkania dyskusyjne) ilość miejsc jest ograniczona.

Osoby zainteresowane otrzymywaniem informacji o spotkaniach (odbywających się za pośrednictwem platformy Zoom) prosimy o wysłanie wiadomości na adres e-mail organizatorki IMS, Ady Piekarskiej: a.piekarska@galeriabielska.pl


Widok z okna – konkurs 2-minutowych filmów

Galeria Bielska BWA oraz Fundacja Młodego Kina zapraszają do udziału w 6. edycji konkursu „Filmujemy Bielsko-Białą!”.
W czasie kwarantanny, w sytuacji odosobnienia i zawieszenia dotychczasowego porządku, zyskujemy możliwość spojrzenia na otoczenie z nowej perspektywy. W sensie dosłownym zostaje ona ograniczona do „widoku z okna”. Przekierowując uwagę na wybrany fragment rzeczywistości mamy szansę wydobyć z niej ukryte, przeoczone znaczenia. Choć izolacja ogranicza możliwość ingerencji w rzeczywistość i jej dramaturgię, to próba nadania jej porządku stanowi rodzaj subiektywnej wypowiedzi artystycznej.

Inspiracją do podjęcia indywidualnych prób dokumentalnych może być film Józefa Robakowskiego „Z mojego okna” (1978–1999), w którym artysta zarejestrował obraz widziany z okna mieszkania w łódzkim wieżowcu. Film jest fascynującym zapisem pozornie błahej rzeczywistości utkanej z fragmentów codzienności, która zyskała dramatyczny kontekst np. w czasie stanu wojennego.
Link do filmu >>

Do wypróbowania swoich sił i zarejestrowania własnych obserwacji zachęcamy zwłaszcza pozostającą w izolacji młodzież.

Termin nadsyłania filmów: 30 kwietnia 2020 roku*

Nagrody: 400 zł, 200 zł, 100 zł, orientalne „posiłki filmowca” w restauracji Jedwabny Szlak oraz upominki od organizatorów festiwalu Euroshorts.

Więcej informacji na stronie >>

* Uwaga. Konkurs nie został rozstrzygnięty do 30 kwietnia br. W drugiej połowie roku poinformujemy o jego dalszych losach.