Anna i Irena Nawrot – One

Wspólna wystawa sióstr Nawrot odnosi się do wizerunku kobiety, jej postrzegania i funkcjonowania w przestrzeni społecznej i prywatnej.

Irena Nawrot:
„One” to piąta nasza wspólna wystawa. Pierwszy pokaz odbył się w 1985 roku w Galerii Pracownia Dziekanka w Warszawie, kolejne w 1987 roku w Galerii ON w Poznaniu, w 2018 roku w Galerii BWA w Kielcach oraz w Galerii Białej w Lublinie w roku obecnym.
W Galerii Bielskiej BWA zaprezentujemy nowe realizacje, zestawione z wcześniejszymi, które łącznie budują inną narrację. W swoich pracach odnosimy się do kobiety, jej wizerunku, postrzegania i funkcjonowania w przestrzeni społecznej i prywatnej. Ania sięga do kulturowego sposobu przedstawienia współczesnej kobiety i odwołuje się do klisz kulturowych i mentalnych. Ja natomiast koncentruję się na cielesności, odnosząc się do osobistych doświadczeń i przeżyć.

Ekspozycję tworzą tekstylne i fotograficzne kolaże, obiekty przestrzenne, fotografie, obrazy z włóczki oraz hafty. Formalnym i symbolicznym leitmotivem tej prezentacji są nici krawieckie i włóczka. Ania naszywa wizerunki kobiece i zwierzęce, przedmioty i motywy roślinne na obrusy, chusty i inne wzorzyste materiały. Ja zszywam ze sobą fotografie zwierząt, kwiatów i fragmentów ciała ludzkiego. Ania oplata czerwoną włóczką gipsowe, drewniane i plastikowe figurki kobiece. Ja fotografuję żywe ciało obandażowane czerwoną włóczką. Z włóczkowych kłębków Ani wynurzają się nogi i ręce lalek. Na moich fotografiach prawdziwe ręce i nogi obejmują wielkie kokony.
Pomimo, że wystawa dotyka osobistych naszych przeżyć, nabiera wymiaru uniwersalnego. Odnosi się do w lęków i traum, które mogą stać się udziałem każdej ludzkiej egzystencji.
Urodziłyśmy się w 1960 roku i jesteśmy absolwentkami Instytutu Wychowania Artystycznego (obecnie Wydział Artystyczny) Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Anna nieprzerwanie od 1985 roku prowadzi Galerię Białą (z Janem Gryką), ja jestem związana od 1984 roku z macierzystą uczelnią.

Wystawa trwa od 9 października do 19 listopada 2020 roku.
Wernisaż: piątek, 9 października 2020, godz. 18.00
Oprowadzanie kuratorskie: piątek, 9 października 2010, godz. 17.00

Widzów oprowadzają po wystawie „One” artystki Anna i Irena Nawrot

Czytaj o wystawie Ireny Nawrot „Rosarium” w Galerii Bielskiej BWA (6 lutego – 12 marca 2015) >>

________________________________________________________________________________________________________________________

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE WYSTAWIE „ONE”

sobota, 10 października 2020
godz. 10.00
„Ręczne robótki” – warsztaty dla dorosłych
Prowadzenie – Anna i Irena Nawrot
Spotkanie adresowane jest do osób, które lubią bawić się igłą i nitką. Efektem warsztatu będzie wspólna realizacja tekstylnego kolażu.
Czytaj więcej o warsztatach >>

godz. 15.00
Oprowadzanie po wystawie „One” dla osób niewidomych i niedowidzących
Oprowadzają Anna i Irena Nawrot
Artystki opowiedzą o swoich pracach, ich przesłaniu i metodach twórczych, umożliwiając widzom z dysfunkcją wzroku zapoznanie się z wybranymi dziełami w sposób haptyczny (poprzez dotyk).
Czytaj więcej o oprowadzaniu >>

godz. 16.00
Kobieta w sztuce – spotkanie z artystkami Anną i Ireną Nawrot oraz aktorką Teatru Polskiego Wiktorią Węgrzyn-Lichosyt
Prowadzenie – Zuzanna Bojda
Spotkanie z Anną i Ireną Nawrot, autorkami wystawy „One” oraz aktorką Wiktorią Węgrzyn-Lichosyt, odtwórczynią roli Kaliny Jędrusik w głośnym monodramie „Wyspa Kalina” w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej. Rozmowa dotyczyć będzie wizerunku kobiety, jej postrzegania i funkcjonowania w przestrzeni prywatnej i społecznej.
Czytaj więcej o spotkaniu >>

wtorek, 13 października, godz. 16.00
Szkolenie dla nauczycieli i animatorów kultury związane z wystawą Anny i Ireny Nawrot „One”
Pierwsze w cyklu spotkań, na które Galeria Bielska BWA zaprasza nauczycieli, edukatorów i animatorów kultury. Edukatorzy z galerii zaproponują, jak przedstawiać sztukę współczesną w pracy z młodzieżą.
Szkolenia są bezpłatne, będą poświadczane certyfikatem uczestnictwa.