Artyści i projektanci w poszukiwaniu wspólnoty tradycji i tożsamości. Historie indywidualne i uniwersalne na wystawie sztuki, dizajnu, rękodzieła i rzemiosła.

Wystawa zbiorowa sztuki, dizajnu, rękodzieła i rzemiosła, której motywem przewodnim są korzenie – rozumiane głównie jako wywodzenie się z czegoś, pochodzenie – ale także korzenie, widziane jako wspólnota źródeł, poszukiwań i inspiracji. Dla kuratorki projektu Lucyny Wylon interesujące jest śledzenie różnych tropów i twórczych poszukiwań, a także rezultaty sięgania do źródeł, często zaskakujące, nieoczywiste.

Zaproszeni do udziału w wystawie artyści, dizajnerzy, rękodzielnicy, rzemieślnicy oraz firmy, w swojej pracy odwołują się do różnie rozumianych korzeni. Wybierając różne dziedziny ekspresji twórczej, używając różnych technik i materiałów, szukają korzeni wspólnych ludziom, plemionom czy narodom, odwołują się do tradycji regionalnych, historii rodzinnych, historii miejsc, w których wyrośli, historii osobistych, ale i dzielonych z innymi – historii unikalnych i uniwersalnych zarazem.
Na wystawie zostaną pokazane prace, które odnoszą się w szczególności do tych wątków, które splatały się i nadal współistnieją w Bielsku-Białej i na obszarach sąsiadujących: na styku kultury śląskiej, górali beskidzkich, a również kultury czeskiej, niemieckiej i żydowskiej. Prezentowane będą różne rodzaje obiektów: meble, lampy, ceramika – zarówno artystyczna jak i użytkowa, szkło, tkanina, rzeźba, malarstwo, grafika, kaligrafia polska i hebrajska i inne.

Lucyna Wylon, kuratorka wystawy:
Myślenie o wystawie zaczęło się u mnie od analogii botanicznych – wszyscy mamy jakieś korzenie: płytsze, głębsze, grube i mocne lub cienkie, delikatne, ale rozległe i splecione z innymi… To ciekawe i nie zawsze przewidywalne co z nich – lub na nich – wyrasta.
Czasem na pędzie głównym rośliny szczepi się inne kultury, czasem przy przesadzaniu mocno się korzenie przycina (bywa, że ze szkodą dla organizmu), czasem te korzenie splatają się z innymi i trudno już odróżnić, co z czego wyrasta.
Korzenie. Nie ma znaczenia, czy o nich pamiętamy codziennie, czy przypominamy sobie o nich okazyjnie – one w nas tkwią i warto sobie uzmysłowić, że na nich się buduje, opiera całą konstrukcję. I chociaż ich nie widzimy, to nadal dostarczają nam pokarmu (inspiracji), łączą nas w sieci połączeń jednogatunkowych lub międzygatunkowych, stanowią fundament i źródło siły.
Zaproszeni do wystawy artyści, projektanci i rzemieślnicy czerpią ze swoich korzeni każdy na swój odmienny sposób. Wybierając różne dziedziny ekspresji twórczej, używając różnych technik czy materiałów, szukają także korzeni wspólnych ludziom, plemionom czy narodom, odwołują się do tradycji, historii rodzinnych, historii miejsc, w których wyrośli, historii osobistych, ale i dzielonych z innymi, historii unikalnych i uniwersalnych zarazem. 
Jestem ciekawa, jakie historie odnajdą na wystawie widzowie i czy odkryją w oglądanych obiektach wspólnotę korzeni. 

W wystawie udział wezmą: Agnieszka Bar, Aleksandra Chmiel, Monika Dąbrowska-Picewicz, Jolanta Herma-Pasińska, Maciej Gąsienica-Giewont, Artur Gburek, Mariusz Gruszka, Remigiusz Gryt, Roman Hryciów, Dagmara Karolak, Antoni Konarzewski, Bogdan Kosak, Jakub Markiel, Małgorzata Mirga-Tas, Izabela Ewa Ołdak, Elżbieta Trzewiczek-Pietkiewicz i Sebastian Pietkiewicz, Paulina Poczęta, Krystyna Pytel, Adam Sobota, Jonáš Stoklasa, Petra Sošťáková i Libor Sošťák (P3L1) oraz firmy: Gie El, KrygiDesign, Mazzivo, MiPolin (Helena Czernek, Aleksander Prugar), Paged Meble, Woodica.

Wystawie towarzyszyć będą ciekawe wydarzenia, m.in. warsztaty artystyczne i projektowe prowadzone przez uczestników wystawy, spotkania autorskie i prelekcje, koncert na powitanie lata, oprowadzania kuratorskie.
Wiele działań obejmie widzów po obu stronach granicy.

Lucyna Wylon - artystka, projektantka, kuratorka wystaw, animatorka kultury.
Studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi, dyplom w Pracowni Projektowania Ubioru doc. Jana Finksteina oraz w Pracowni Malarstwa prof. Wiesława Garbolińskiego (1988). W latach 2003–2009 prowadziła w Bielsku-Białej Galerię Sztuki „Fraktal”. Od 1990 roku bierze udział w wystawach zbiorowych środowiska bielskiego oraz ogólnopolskich. Z Galerią Bielską BWA związana od 2010 roku. Mieszka w Bielsku-Białej.

 
Szczegóły programowe polsko-czeskiego projektu, obejmującego także widzów po obu stronach granicy, opublikujemy wkrótce.

Wystawa trwa od 28 czerwca do 25 sierpnia 2019 roku.
Wernisaż: piątek, 28 czerwca, godz. 18.30