Justyna Łabądź, koordynatorka projektu:
Turbos, znany bielski writer, streetartowiec, jako temat swojego nowego muralu wybrał egzotycznego ptaka – kędziornika, który jest endemicznym gatunkiem żyjącym w Nowej Zelandii (jego nazwa pochodząca z maoryskiego języka to tui).
Oczywiście wizerunek stworzonego przez artystę ptaka może być odczytywany jako czysto estetyczny element upiększający przestrzeń wokół osiedla. Jednak w wierzeniach Maorysów ptaki te mają duże znaczenie i wiążą się ze szczególną symboliką. Ze względu na swoje zachowanie kędziorniki kojarzone są ze spełnieniem życia, pewnością siebie i duchową harmonią. Maorysi wierzą, że są one posłańcami bogów w niebiosach, pośrednikami w komunikowaniu się z nimi.

Turbos urodził się w 1980 roku w Bielsku-Białej. Pierwsze graffiti zaczął tworzyć pod koniec lat 90. Artysta znany jest z hiperrealistycznego sposobu malowania. Współtwórca scenografii do spektakli w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej: „Piaskownica” oraz „Testament Teodora Sixta”. Uczestnik wielu projektów artystycznych oraz ogólnopolskich wydarzeń graffiti.

Czytaj więcej o muralu >>

Autor muralu
Turbos

Tytuł
Tui

Lokalizacja
ul. Grażyny 15,  Bielsko-Biała

Rok powstania
2020

_______________________________________

Wróć do listy murali >>