Ptak TUI – nowy mural Turbosa

Aktualne

Po surrealistycznej „Sowie” na ścianie bielskiej kamienicy, Turbos stworzył nowy mural przedstawiający hiperrealistycznego egzotycznego ptaka. „Tui”, to nazwa ptaka w języku Maorysów.

Nowy mural Turbosa zatytułowany „Tui” powstał na ścianie bloku mieszkalnego przy ul. Grażyny 15. To już druga realizacja artysty w Bielsku-Białej, kolejna, przedstawiająca ptaka. Pierwszą była surrealistyczna sowa na ścianie kamienicy przy ul. Stefanii Sempołowskiej 1. Mural zatytułowany „Sowa” Turbos zrealizował w 2014 roku, w pierwszej edycji projektu „oBBraz miasta”, organizowanego cyklicznie przez Galerię Bielską BWA. Kolejnym muralem w projekcie „oBBraz miasta” będzie dzieło znanej artystki Mony Tusz, które ma być realizowane jeszcze jesienią br.
Miasto wzbogaca się o kolejne murale. Tworzone są nie tylko w projektach pilotowanych przez Galerię Bielską BWA, ale także przez lokalne stowarzyszenia i instytucje, często wspierane przez bielski samorząd. Przewodnik po bielskich muralach doczekał się już drugiego, zaktualizowanego, wydania.

CZYTAJ O BIELSKICH MURALACH, POBIERZ PRZEWODNIK TUTAJ >>

Nowy mural zatytułowany „Tui”, przedstawiający hiperrealistyczny obraz niebieskiego egzotycznego ptaka, bielszczanie podziwiają już od końca października 2020 roku. Autorem muralu jest artysta działający pod pseudonimem Turbos.

Justyna Łabądź, koordynatorka projektu:
Turbos, znany bielski writer, streetartowiec, jako temat swojego nowego muralu wybrał egzotycznego ptaka – kędziornika, który jest endemicznym gatunkiem żyjącym w Nowej Zelandii (jego nazwa pochodząca z maoryskiego języka to tui).
Oczywiście wizerunek stworzonego przez artystę ptaka może być odczytywany jako czysto estetyczny element upiększający przestrzeń wokół osiedla. Jednak w wierzeniach Maorysów ptaki te mają duże znaczenie i wiążą się ze szczególną symboliką. Ze względu na swoje zachowanie kędziorniki kojarzone są ze spełnieniem życia, pewnością siebie i duchową harmonią. Maorysi wierzą, że są one posłańcami bogów w niebiosach, pośrednikami w komunikowaniu się z nimi.

Turbos urodził się w 1980 roku w Bielsku-Białej. Pierwsze graffiti zaczął tworzyć pod koniec lat 90. Artysta znany jest z hiperrealistycznego sposobu malowania. Współtwórca scenografii do spektakli w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej: „Piaskownica” oraz „Testament Teodora Sixta”. Uczestnik wielu projektów artystycznych oraz ogólnopolskich wydarzeń graffiti.

Mural przy ul. Grażyny 15 w Bielsku-Białej powstał dzięki inicjatywie firmy Zarządzanie Nieruchomościami Tomasz Gajda oraz Wspólnocie Mieszkaniowej Grażyny 15.

____________________________________________________________

W mediach:

Ireneusz Kaznocha, Egzotyczny ptak w miejskiej przestrzeni. Kolejny mural powstał w Bielsku-Białej, TVP3Katowice >>
Marcin Czyżewski, Piękny ptak z Nowej Zelandii na osiedlu w Bielsku-Białej, bielskobiala.wyborcza.pl >>
JAK, Ale piękny mural! Egzotyczny ptak pojawił się na ścianie bielskiego bloku, szczyrk.naszemiasto.pl >>
Powstał nowy piękny mural w Bielsku-Białej, bbfan.pl >>
Joanna Wieczorek, Obserwowaliśmy finisz prac przy tworzeniu muralu, radiobielsko.pl >>
Wielki ptak w Bielsku-Białej. To nowy mural na bloku mieszkalnym, tvs.pl >>
Nowozelandzki ptak na ścianie bloku, bielsko.biala.pl >>
fotopolska.eu, fotorelacja >>