81. rocznica powstania w getcie warszawskim

Aktualne

W piątek, 19 kwietnia 2024 roku młodzież złoży kwiaty pod tablicą na ścianie Galerii Bielskiej BWA, upamiętniającą stojącą w tym miejscu, zburzoną w czasie wojny synagogę.

W ten szczególny dzień spotkamy się wraz z młodzieżą szkół ponadpodstawowych, by upamiętnić 81. rocznicę powstania w warszawskim getcie. Spotkanie rozpoczniemy na skwerze przy Galerii Bielskiej BWA, gdzie młodzież złoży kwiaty pod tablicą upamiętniającą synagogę główną w Bielsku. W miejscu, w którym obecnie znajduje się Galeria Bielska BWA, w latach 1881-1939 stała synagoga, pod którą we wrześniu 1939 roku hitlerowscy Niemcy podłożyli ładunki wybuchowe, na skutek czego budynek spłonął. Tablica upamiętnia także żydowskich mieszkańców Bielska i Białej wymordowanych podczas II wojny światowej.
Tablica usytuowana jest na fasadzie Galerii Bielskiej BWA od strony ul. Adama Mickiewicza, odsłonięta została 5 września 1991 roku. Napis w językach polskim i jidysz: „W tym miejscu w latach 1881–1939 stała synagoga, Dom Modlitwy Żydowskiej”.

W Willi Sixta odbędzie się projekcja filmu edukacyjnego „Muranów – dzielnica północna”, który udostępnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Po projekcji młodzież rozwiąże grę edukacyjną przygotowaną na tę okazję przez Galerię Bielską BWA. Gra przybliża historię bielskiej synagogi głównej, a także dalsze losy tego miejsca.

Organizacja we współpracy z p. Dorotą Wiewiórą, Przewodniczącą Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku-Białej i Galerią Bielską BWA:
Agnieszka Fuczik – ambasadorka Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Agnieszka Pollak-Olszowska – liderka Fundacji Forum Dialogu
Karolina Zięba – edukatorka Galerii Bielskiej BWA, autorka gier edukacyjnych

70 lat po zburzeniu bielskiej synagogi – czytaj o wydarzeniu w archiwum Galerii Bielskiej BWA >>

Dawna Synagoga – gra terenowa

Zachęcamy do pobrania gry edukacyjnej, którą następnie można samodzielnie wydrukować i wypełnić. Scenariusz: Karolina Zięba, projekt graficzny: Krzysztof Morcinek