Aktualne

79. rocznica powstania w getcie żydowskim w Warszawie. Młodzież złoży żonkile pod tablicą na ścianie Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej, upamiętniającą istniejącą w tym miejscu synagogę, zburzoną przez Niemców w 1939 roku.

Trwa jubileuszowa, 10. akcja społeczno-edukacyjna „Żonkile”. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji jest „Miłość”. 19 kwietnia 2022 przypinamy żonkila na znak, że #ŁączyNasPamięć.

Do akcji po raz kolejny włączyła się Galeria Bielska BWA.
Galeria zaprosiła młodzież z bielskich szkół średnich do udziału w spotkaniu upamiętniającym 79. rocznicę powstania w getcie warszawskim. Celem spotkania jest uświadomienie, że problemy agresji, dyskryminacji i wykluczenia są nadal aktualne. Rozmowa o historii i współczesności rozpocznie się od złożenia żonkili pod tablicą na ścianie Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej, upamiętniającej istniejącą w tym miejscu synagogę, którą hitlerowscy Niemcy zburzyli we wrześniu 1939 roku, przypominającą także żydowskich mieszkańców Bielska Białej wymordowanych podczas II wojny światowej.

Joanna Stryjewska, historyczka sztuki, edukatorka, Galeria Bielska BWA:
Opowiem o synagodze i pokażę jej archiwalne zdjęcia – tak, by młodzież miała wyobrażenie o czym mówię, wytłumaczę cel akcji Żonkile i skąd nazwa. Następnie przejdziemy do siedziby Gminy Żydowskiej, w której młodzież wejdzie do sali modlitewnej, pełniącej od wojny rolę synagogalną. Będzie można osobiście zobaczyć i poznać miejsce związane ze społecznością żydowską oraz wysłuchać opowieści o zwyczajach żydowskich i ceremoniach religijnych Żydów. Prezentację przeprowadzi Dorota Wiewióra, przewodnicząca Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku-Białej. Młodzi ludzie przekonają się, że to nie jest przeszła historia, ale czasy nam współczesne, że Żydzi są wśród nas, w naszym mieście.
Na koniec przeniesiemy się do Willi Sixta. Tu odbędzie się prezentacja multimedialna, podczas której młodzież obejrzy na dużym ekranie film Franciszka Bojańczyka pt. „Czy w getcie była miłość?". Spotkanie integracyjne poświęcone będzie problemowi dyskryminacji w kontekście „Piramidy nienawiści” Gordona Allporta. Na koniec wspólne omówienie, refleksja i podsumowanie wydarzenia.

Prowadzenie: Joanna Stryjewska – edukatorka Galerii Bielskiej BWA
Współpraca: Michał Gąsior – edukator Galerii Bielskiej BWA, Agnieszka Fuczik – ambasadorka POLIN, Zespół Szkół Plastycznych w Bielsku-Białej

Wydarzenie odbywa się pod patronatem Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

 

Joanna Stryjewska.
Historyczka sztuki oraz przewodniczka po Krakowie.
Obecnie pracuje w Galerii Bielskiej BWA jako specjalistka
ds. edukacji oraz koordynatorka ds. dostępności.
Arteterapeutka, angażuje się w działania udostępniające sztukę
osobom ze szczególnymi potrzebami. Fot. Krzysztof Morcinek

 

Galeria Bielska BWA, Willa Sixta, środa, 20 kwietnia 2022, godz. 10.00–12.00

Czytaj więcej o Akcji Żonkile 2022 >>

Organizator Akcji Żonkile