Andrzej Szewczyk – Artysta jest argumentem. Wernisaż wystawy

Aktualne

Oprowadzanie kuratorskie i wernisaż wystawy prac Andrzeja Szewczyka.

Zapraszamy na otwarcie wystawy Artysta jest argumentem, które odbędzie się w piątek, 9 września 2022 roku o godz. 18.00. Wcześniej, o godz. 17.00, kurator wystawy – Krzysztof Morcinek oprowadzi po ekspozycji, przedstawi prace i przybliży sylwetkę artysty.

Andrzej Szewczyk (ur. 1950 w Szopienicach, zm. 2001 w Cieszynie) był artystą wizualnym wykorzystującym różnorodne techniki z pogranicza malarstwa, rzeźby, instalacji i pisma. Jako jeden z najwybitniejszych malarzy polskich średniego pokolenia, wywarł głęboki wpływ na kształtowanie osobowości wielu artystów, historyków sztuki, kuratorów i przyjaciół. Laureat Grand Prix Bielskiej Jesieni 1992, zaangażowany w polskie i zagraniczne życie sztuki, podkreślał swoje śląskie korzenie (Katowice, Kaczyce, Cieszyn), stając się emisariuszem regionu i udowadniając tezę, że prowincje stają się centrami. Korzystając ze swej erudycji i witalności, tworzył relacje i zawierał artystyczne przyjaźnie, będące ważnym elementem jego intelektualnej aktywności. Czytał poezję artystom i uczył malarstwa poetów, inspirował rzeźbiarzy swoimi fascynacjami muzycznymi.

Wystawa w Galerii Bielskiej BWA będzie podsumowaniem jego bogatego dorobku artystycznego.

Krzysztof Morcinek, kurator wystawy:

Andrzej Szewczyk to jedna z najciekawszych osobowości artystycznych powojennej sztuki polskiej: legendarny artysta, malarz, obdarzony niezwykłą wyobraźnią poetycką. Należał do artystów, który uprawiali sztukę czystą, niekomentującą doraźnej rzeczywistości, a wynikającą z egzystencji, z pytań stawianych wobec samego istnienia. Wielką rolę odgrywało w sztuce Szewczyka pismo, pisanie obrazów bliskie tradycji „ikonopisania” i medytacji (…). Tytuły jego prac ujawniają literackie inspiracje i fascynacje, odniesienia do biografii artystów i poetów, dedykacje.

____________________________________

Andrzej Szewczyk – Artysta jest argumentem.
Wernisaż wystawy i oprowadzanie kuratorskie

9 września 2022, godz. 17.00
Galeria Bielska BWA, ul. 3 Maja 11, Bielsko-Biała
Wstęp wolny

Czytaj więcej o wystawie >>

____________________________________

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.