Australia w pracach Jadwigi Smykowskiej

Aktualne

O grafikach w technice drzeworytu sztorcowego, z których słynęła cieszyńska artystka, a także jej australijskich inspiracjach, opowie Krzysztof Morcinek.

Jadwiga Smykowska, zmarła w 2017 roku cieszyńska artystka, wybitna graficzka znana w kraju i za granicą, w 1978 roku wyjechała do Australii, korzystając z zaproszenia przyjaciół. Przez kilka miesięcy poznawała atrakcje turystyczne, kulturę i codzienne życie mieszkańców centralnej części kontynentu. Wrażenia z tego pobytu, zapisane w notatkach, szkicach i rysunkach z podróży, posłużyły artystce do stworzenia w latach 1980–1982 cyklu grafik w technice drzeworytu sztorcowego.
Prelekcję na temat tej części dorobku artystki, ilustrowaną projekcjami, wygłosi Krzysztof Morcinek.
Spotkanie odbędzie się w scenerii wystawy twórczości rdzennych mieszkańców najmniejszego kontynentu eksponowanej w sali dolnej Galerii Bielskiej BWA pt. „Ślady i Znaki – malarstwo Aborygenów z Australii Centralnej”. Wystawie tej towarzyszy prezentowana w Klubokawiarni Aquarium wystawa fotografii Marka Tomalika z jego australijskich podróży pt. „Australia – gdzie kwiaty rodzą się z ognia”.

Jdwiga SmykowskaJadwiga Smykowska (1945–2017).
Znana i ceniona graficzka, absolwentka krakowskiej ASP, tworzyła drzeworyty sztorcowe o tematyce regionalnej, odnoszące się najczęściej do człowieka i jego związków z przyrodą. Znana była również z ekspresyjnych płaskorzeźb w drewnie lipowym. Na jej dorobek składa się także grafika książkowa (najczęściej o tematyce związanej ze Śląskiem i Śląskiem Cieszyńskim) oraz nostalgiczne pejzaże tworzone w technice malarstwa olejnego.
Przez lata związana była z oddziałem Związku Polskich Artystów Plastyków w Bielsku-Białej, a jako pedagog – z Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach i cieszyńską filią Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Na zdjęciu: Jadwiga Smykowska, 1975, fot. Janina Ciupek

 

 

Krzysztof Morcinek (ur. 1965) – artysta wizualny, kurator i projektant graficzny, w latach 1990–1998 prowadzący niezależną galerię Miejsce w Cieszynie, autor dwóch wystaw cieszyńskiej artystki: „Jadwiga Smykowska 1945– 2017. Całym sercem cieszynianka” (Muzeum Śląska Cieszyńskiego, Cieszyn 2019) i „Czarno na białym. Drzeworyty i rysunki Jadwigi Smykowskiej” (Galeria ROK, Bielsko-Biała, 2023).

Galeria Bielska BWA
środa, 21 lutego 2024, godz. 17.00, wstęp wolny
Australia w pracach Jadwigi Smykowskiej
Spotkanie prowadzi Krzysztof Morcinek

Czytaj więcej o wystawie „Ślady i Znaki – malarstwo Aborygenów z Australii Centralnej” >>
Czytaj więcej o wystawie Marka Tomalika „Australia – gdzie kwiaty rodzą się z ognia” >>