Bielska Jesień 2023 – oprowadzanie kuratorskie

Aktualne

W najbliższy piątek, kuratorka Ada Piekarska zaprasza na wspólne zwiedzanie wystawy finałowej tegorocznego biennale malarstwa. Opowie o pracach i artystach, przybliży werdykt jury, odpowie na pytania widzów.

Wyjątkowe zainteresowanie towarzyszy tegorocznej edycji Biennale Malarstwa Bielska Jesień już od pierwszego dnia – czwartku, 9 listopada 2023 – kiedy widzowie, ale także przybyli na wernisaż z całej Polski artyści, krytycy, kuratorzy i galernicy, z niecierpliwością czekali na ogłoszenie werdyktu jury. Podobnie w następnym dniu, kiedy Galeria Bielska BWA zaprosiła na otwarte oprowadzanie po wystawie z udziałem jury konkursu, kuratorki, a także artystów i artystek, oraz na dyskusję pt. „Czy konkursy mogą zmienić świat? Pochwała indywidualizmu a praktyka solidarności”.
Kolejną okazją do poznania najciekawszych prac 56 artystów, wybranych spośród ponad 1000 zgłoszeń na konkurs, będzie otwarte oprowadzania kuratorskie w najbliższy piątek, 17 listopada o godz. 18.00, na które zaprasza kuratorka biennale Ada Piekarska.

Ada Piekarska, kuratorka biennale:
Wystawa największego konkursu malarstwa to nie tylko przegląd tego, co w sztuce aktualne, ale również, a może przede wszystkim, zwierciadło, w którym możemy dostrzec to, czego widzieć nie chcemy lub jeszcze nie potrafimy. Artystki i artyści uczestniczący w wystawie podważają dotychczasowe definicje człowieka, ciała, natury, pracy. Podczas oprowadzania przyjrzymy się nowym sposobom obrazowania pojęć, które do tej pory były uznawane za niepodważalne.

Galeria Bielska BWA, organizator biennale, tradycyjnie, oddaje też głos osobom zwiedzającym wystawę, zapraszając do wybierania w konkursie dla widzów najciekawszej pracy 46. Bielskiej Jesieni 2023. Autor wybranej pracy zostanie laureatem Nagrody Publiczności Bielskiej Jesieni.
Kupony konkursowe czekają czekają na widzów.

Zainteresowanym konkursem i wystawą polecamy katalog biennale, w którym znajdują się reprodukcje obrazów uczestniczek i uczestników wystawy finałowej oraz informacje o artystkach i artystach. W wydawnictwie znajdują się teksty krytyczne członków jury konkursu: Zdzisława Nitki, Anety Rostkowskiej, Agaty Smalcerz, Małgorzaty Szymankiewicz i Aleksego Wójtowicza, przewodniczącego jury. Katalog zawiera informacje dotyczące nagród i wyróżnień regulaminowych, wyróżnień redakcji patronackich, wymienia także fundatorów nagród i wyróżnień oraz sponsorów, mecenasów i patronów medialnych biennale.

Wystawie towarzyszy wiele innych wydarzeń, wśród nich są także oprowadzania dla różnych grup widzów. Na najbliższe z nich zapraszamy w czwartek, 16 listopada br. o godz. 15.00 – to oprowadzanie z tłumaczeniem na język migowy (PJM); z kolei w czwartek, 23 listopada br. o godz. 12.00 – planowane jest oprowadzanie z audiodeskrypcją dla osób niewidomych i słabowidzących; natomiast w czwartki 16 i 30 listopada br. o godz. 10.00 – zapraszamy na Oprowadzanki. Są to spotkania dla rodziców i opiekunów dzieci do lat dwóch.
Wystawa trwa do 31 grudnia 2023 roku. Wstęp wolny.

Ada Piekarska – kuratorka sztuki, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz historii sztuki w Polskiej Akademii Nauk, prezeska Fundacji Galerii Bielskiej. Autorka tekstów, edukatorka, aktywistka. W swojej praktyce kuratorskiej przygląda się m.in. pozaartystycznym funkcjom sztuki. Pracuje w Galerii Bielskiej BWA.

Czytaj więcej o Grand Prix dla trojga artystów, nagrodach i wyróżnieniach >>
Czytaj więcej o biennale na stronie galerii oraz wydarzeniach towarzyszących wystawie >>
Kup katalog w galerii lub online w Sklepie internetowym >>
Na stronie internetowej bielskajesien.pl można zobaczyć wszystkie zgłoszenia oraz galerię 84 prac pokazywanych na wystawie finałowej oraz informacje o autorach prac (zakładka Finalistki Finaliści) >>