Bliżej sztuki – Bielska Jesień 2023

Aktualne

Wystawa współczesnego polskiego malarstwa może być ciekawym punktem wyjścia do przygotowania lekcji szkolnych na różne tematy.

„Bliżej sztuki” to program z zakresu edukacji artystycznej o sztuce współczesnej przeznaczony dla nauczycieli, organizowany we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli WOM w Bielsku-Białej.
Celem spotkań jest wprowadzenie odbiorcy w przestrzeń współczesnej kultury oraz dzielenie się wiedzą i narzędziami edukacyjnymi pomocnymi w jej zrozumieniu i odczytywaniu. Chcemy ukazać wiele możliwości płynących z kontaktu ze sztuką współczesną i wskazać, że wystawy w Galerii Bielskiej BWA sprawdzą się jako punkt wyjścia dla lekcji szkolnych prowadzonych zarówno w przestrzeni galerii, jak i samodzielnie w szkole.

Kolejne spotkanie z cyklu „Bliżej Sztuki”, organizowane we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli WOM w Bielsku-Białej, zaplanowane jest na środę, 6 grudnia 2023 roku o godz. 17.15. Przeznaczone jest dla nauczycieli w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych ze wszystkich dziedzin kształcenia oraz osób zajmujących się pozaszkolną edukacją domową.
Szkolenie połączone jest z oprowadzaniem kuratorskim po wystawie 46. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2023, będącym okazją do syntetycznego spojrzenia na kondycję współczesnego malarstwa. Na wystawie finałowej widzowie mogą zobaczyć nie tylko przekrój technik artystycznych, ale także najważniejsze tematy pojawiające się aktualnie w malarstwie polskim – takie jak relacje z naturą, poszukiwanie tożsamości, zmęczenie rywalizacją i przepracowaniem.

Wystawa finałowa Bielskiej Jesieni potrwa do 31 grudnia 2023 roku. Wstęp jest bezpłatny. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z funduszu promocji kultury – państwowego funduszu celowego.

Czytaj więcej o Bielskiej Jesieni 2023 >>

***
Bliżej sztuki – szkolenie dla nauczycieli. Bielska Jesień 2023
Termin: środa, 6 grudnia 2023, godz. 17.15–18.30
Dla kogo: nauczyciele wszystkich dziedzin kształcenia w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych oraz osoby zajmujące się edukacją domową.
Temat: Jak czytać sztukę współczesną? Kluczowe zagadnienia kulturowe, społeczne i malarskie na podstawie obrazów 46. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2023.
Prowadzący:
Karolina Zięba – filmoznawczyni, edukatorka Galerii Bielskiej BWA
Ada Piekarska – historyczka sztuki, kuratorka Bielskiej Jesieni 2023
Michał Gąsior – kulturoznawca, koordynator Bielskiej Jesieni 2023
Dorota Babińska-Waluś – doradca metodyczny z plastyki, RODN „WOM” w Bielsku-Białej
Elżbieta Szczypka – doradca metodyczny z plastyki, RODN „WOM” w Bielsku-Białej

Zgłoszenia przez stronę RODN WOM >>

Szkolenia stanowią część programu edukacyjnego Galerii Bielskiej BWA i Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Bielsku-Białej i są bezpłatne.