Bliżej sztuki – marzec 2024

Aktualne

Wystawy prac najzdolniejszej młodzieży ze szkół plastycznych i dzieła artystów uczących w szkołach – oprowadzanie dla nauczycieli.

Bliżej sztuki to program z zakresu edukacji artystycznej o sztuce współczesnej przeznaczony dla nauczycieli, organizowany we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli WOM w Bielsku-Białej.
Celem spotkań jest wprowadzenie odbiorcy w przestrzeń współczesnej kultury oraz dzielenie się wiedzą i narzędziami edukacyjnymi pomocnymi w jej zrozumieniu i odczytywaniu. Chcemy ukazać wiele możliwości płynących z kontaktu ze sztuką współczesną i wskazać, że wystawy w Galerii Bielskiej BWA sprawdzą się jako punkt wyjścia dla lekcji szkolnych prowadzonych zarówno w przestrzeni galerii, jak i samodzielnie w szkole.

Kolejne spotkanie z cyklu Bliżej sztuki zaplanowane jest na środę, 6 marca 2024 roku o godzinie 17.15. Przeznaczone jest dla nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych ze wszystkich dziedzin kształcenia oraz osób zajmujących się pozaszkolną edukacją domową.
Podczas szkolenia obejrzymy dwie wystawy: 16. Ogólnopolskie Biennale Rysunku i Malarstwa Uczniów Średnich Szkół Plastycznych oraz Artefakty – Ogólnopolską Wystawę Prac Nauczycieli Przedmiotów Artystycznych Średnich Szkół Plastycznych.

Założeniem biennale jest prezentacja i konfrontacja twórczości młodzieży, jej umiejętności warsztatowych, będących efektem pracy na zajęciach rysunku i malarstwa w średnich szkołach plastycznych. Konkurs organizowany jest przez Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Juliana Fałata w Bielsku-Białej i Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie.

Niezwykle ważnym celem biennale jest zwrócenie uwagi na aktualne aspiracje i charakter prac uczniów oraz ich inspiracje, które stanowią odzwierciedlenie obecnej rzeczywistości, a także wrażliwości współczesnego młodego człowieka – podkreśla dr Agata Ruman, artystka, wicedyrektorka PLSP im. Juliana Fałata w Bielsku-Białej.

Po raz pierwszy w kilkunastoletniej historii konkursu, obrazom i rysunkom uczniów towarzyszyć będą prace artystów uczących w średnich szkołach plastycznych. To wystawa pt. Artefakty – Ogólnopolska Wystawa Prac Nauczycieli Przedmiotów Artystycznych Średnich Szkół Plastycznych.
Ekspozycja składa się z małych form, reprezentujących różnorodne dyscypliny sztuki, wykonanych przez ponad 100 nauczycieli ze szkół plastycznych w całej Polsce.
Kuratorką wystawy jest Agata Ruman, artystka, wicedyrektorka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Juliana Fałata w Bielsku-Białej, organizatora biennale.

Agata Ruman:
Jako nauczyciele towarzyszymy uczniom na początku ich drogi twórczej, stawiając przed nimi wyzwania, jak choćby praca na dużym formacie. Przygotowując się do wystawy, autorzy „Artefaktów” musieli zmierzyć się z formatem niewielkim, niepozornym, lecz niezwykle wymagającym.
Ideą ekspozycji jest zestawienie twórczości nauczycieli – artystów, wywodzących się z różnych ośrodków sztuki. Stanowi ona tło dla wystawy młodzieży. A co najważniejsze – umożliwia uczniom zapoznanie się z działalnością plastyczną ich nauczycieli i być może, niejednokrotnie odkrycie, że są oni artystami.

Dopełnieniem obu prezentacji w salach Galerii Bielskiej BWA będzie niewielka ekspozycja w Klubokawiarni Aquarium. Będą to najnowsze realizacje zwyciężczyni 15. Ogólnopolskiego Biennale Rysunku i Malarstwa Uczniów Średnich Szkół Plastycznych – Mai Sawickiej, absolwentki Państwowego Liceum Ogólnokształcącego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, a obecnie studentki Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu, na kierunku scenografia.

Przy okazji szkolenia przedstawimy tematy, wokół których nauczyciele mogą samodzielnie poprowadzić lekcje w galerii ze swoimi klasami.

__________

Bliżej sztuki – szkolenie dla nauczycieli. Marzec 2024

Termin: środa, 6 marca 2024, godz. 17.15–18.30
Dla kogo: nauczyciele wszystkich dziedzin kształcenia w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych oraz osoby zajmujące się edukacją domową.
Temat: Malarstwo i rysunek. Głos młodego pokolenia
Prowadzący:
Karolina Zięba – edukatorka Galerii Bielskiej BWA
Grażyna Cybulska – edukatorka Galerii Bielskiej BWA
Dorota Babińska-Waluś – doradca metodyczny z plastyki, RODN „WOM” w Bielsku-Białej
Elżbieta Szczypka – doradca metodyczny z plastyki, RODN „WOM” w Bielsku-Białej

Zgłoszenia: https://rejestracja.wombb.edu.pl/course.html?id=605138

Szkolenia stanowią część programu edukacyjnego Galerii Bielskiej BWA i Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Bielsku-Białej i są bezpłatne.