DEAR FUTURE VOL.2 – Queerowe oprowadzanie i drag performans

Aktualne

Spotkanie z autorem tryptyku „Na ruinach patriarchatu budujemy nowy świat” Małgorzatą Mycek i z Pauliną Darłak.

Wydarzenie towarzyszy prezentowanej w Willi Sixta od 24 listopada 2023 do 24 lutego 2024 wystawie DEAR FUTURE VOL.2, która jest kolektywnym procesem tworzenia i stosowania artystycznych strategii do budowania sprawiedliwej przyszłości. Drag performans w odpowiedzi na deficyt równości wykorzystuje odmieńczą* estetykę oraz queerowy potencjał zmiany społecznych więzi w kształtowaniu nowego świata. 

„Queer na scenie nie zawsze jest manifestacją odmieńczych pragnień, bywa także sztuką krytyczną, politycznym protestem, stanem umysłu – prowokacją wobec tego, co uchodzi za normalne, ale i nieustającą kontrą wobec siebie i własnej społeczności”.

*Joanna Krakowska, Odmieńcza rewolucja. Performans na cudzej ziemi


Na oprowadzanie i performans zapraszamy do Willi Sixta w sobotę, 20 stycznia 2024 roku, o godz. 16.00.

Małgorzata Mycek – osoba artystyczna i aktywistyczna, nawiązując do motywów odbudowy znanych z malarstwa socrealistycznego, tworzy monumentalny tryptyk malarski przedstawiający trzy bohaterki rozbierające mury. Prace przedstawiają burzenie granic dzielących ludzi i politycznych oponentów. Artysta odwołuje się do idei odbudowy świata po upadku patriarchatu. Swoje obrazy najczęściej maluje na banerach reklamowych. W swojej praktyce artystycznej Mycek bada wątki peryferii oraz polskiej wsi, z której sam się wywodzi. Pokazuje codzienne sytuacje i osoby bohaterskie. W projektach artysty wybrzmiewa zainteresowanie oddolnymi inicjatywami, queerem, feminizmem oraz strategiami emancypacyjnymi.

Paulina Darłak – osoba absolwencka historii sztuki i specjalizacji kuratorskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Zrealizowała stypendium w zespole kuratorskim Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie oraz w Konsthall C w Sztokholmie. W Galerii Bielskiej BWA pracuje jako osoba specjalizująca się w organizacji wydarzeń i rozwoju publiczności. Współtworzy kolektyw Śląsk Przegięty działając jako osoba performerska.

Osoby performerskie: Małgorzata Mycek, Paulina Darłak
Adres: Willa Sixta, ul. Adama Mickiewicza 24, Bielsko-Biała
sobota, 20 stycznia 2024 roku, godz. 16.00
wstęp wolny

Czytaj więcej o wystawie >>