Dla Johanne i Anny – oprowadzanie kuratorskie

Aktualne

Dni Otwarte Funduszy Europejskich. Z tej okazji kuratorka Agata Smalcerz oprowadzi po Willi Sixta i wystawie dzieł z Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA.

Dni Otwartych Funduszy Europejskich (DOFE) to ogólnopolska akcja mająca na celu promowanie efektów wdrażania Funduszy Europejskich w Polsce. VIII edycja Dni Otwartych Funduszy Europejskich (DOFE) trwać będzie od 17 do 19 września 2021 roku.
Dzięki Funduszom Europejskim, po procesie rewitalizacji, do dawnej świetności powróciła także otoczona ogrodem zabytkowa Willa Sixta, usytuowana przy ul. Adama Mickiewicza 24 w Bielsku-Białej. Projekt realizowany był przez Galerię Bielską BWA w latach 2017–2020 w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014–2020.
Od ubiegłego roku bielszczanie korzystają z wyremontowanych wnętrz i ogrodu; odbywają się tu m.in. zajęcia dla seniorów oraz dla dzieci prowadzone przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Galeria Bielska BWA prezentuje w komnatach willi dzieła sztuki ze swojej kolekcji; w wyremontowanych piwnicach prezentowane są wystawy, organizowane spotkania, koncerty i projekcje. Na zewnątrz można podziwiać ogród różany. Willa tętni życiem.

Z okazji Dni Otwartych Funduszy Europejskich, Agata Smalcerz, dyrektorka Galerii Bielskiej BWA, zarazem pomysłodawczyni i kuratorka pierwszej wystawy dzieł sztuki z kolekcji galerii, prezentowanej we wnętrzach Willi Sixta – wystawy pt. „Dla Johanne i Anny” – zaprasza do udziału w oprowadzaniu kuratorskim w sobotę, 18 września o godz. 16.00. Wystawa dedykowana jest pierwszym mieszkankom willi, żonom Teodora Sixta, właściciela willi, który zmarł bezpotomnie. Dobór dzieł na wystawę związany jest ze współczesną perspektywą postrzegania roli kobiety: już nie tylko matki, co przez wieki nadawało jej status społeczny, ale jako jednostki niezależnej, samodzielnej, mającej własne cele i marzenia.

Galeria Bielska BWA uczestniczy w proponowanych przez organizatorów akcjach i wydarzeniach w czasie Dni Otwartych Funduszy Europejskich.
Zapraszamy widzów i sympatyków na oprowadzanie kuratorskie oraz do udziału w konkursach.
Czytaj więcej na stronie DOFE >>

Szczegóły na stronie Serwisu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego   >>

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Dla Johanne i Anny” (Willa Sixta, ul. Adama Mickiewicza 24)
sobota, 18 września 2021, godz. 16.00 (wstęp wolny)
Oprowadza Agata Smalcerz, dyrektor Galerii Bielskiej BWA, kuratorka wystawy.

Czytaj więcej o wystawie „Dla Johanne i Anny” >>

Czytaj więcej o projekcie „Sztuki wizualne w Willi Sixta” >>

Galeria Bielska BWA jest beneficjentem projektu pn. „Rewitalizacja Willi Teodora Sixta w Bielsku-Białej" realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 / Oś priorytetowa X