Dotyk Sztuki / Touch of Art – wernisaż wystawy

Aktualne

Wystawa sztuki haptycznej, na której można dotknąć każde dzieło. Adresowana do osób niewidomych i słabowidzących, ale nie tylko. Każdy widz może poszerzyć swoją percepcję dzieła.

Dotykać, głaskać pracę, czasem przytulać, a nawet siadać na obiekcie czy nim poruszać, będzie mógł każdy widz wystawy „Dotyk Sztuki / Touch of Art”, choć ekspozycja adresowana jest przede wszystkim do osób niewidomych i słabowidzących.
Każdej pracy towarzyszy audiodeskrypcja, która drogą słuchową przekazuje osobom niewidomym i słabowidzącym werbalny opis treści wizualnych.
Audiodeskrypcja dostępna jest w kilku miejscach: m.in. pod linkiem w zapowiedzi wystawy na stronie internetowej galerii, a także w przestrzeni sali wystawowej. Każda prezentowana praca została oznaczona kodem QR, który po zeskanowaniu smartfonem, odsyła do odpowiedniego nagrania z opisem i interpretacją dzieła. Odwiedzający wystawę mogą także skorzystać z dostępnych w recepcji galerii odtwarzaczy z audiodeskrypcją wszystkich prezentowanych na wystawie prac (40 odtwarzaczy w zestawach ze słuchawkami).

Wystawa, na której otwarcie Galeria Bielska BWA zaprasza w piątek, 19 stycznia 2024 roku, miała swoją pierwszą prezentację w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, w Galerii Wystaw Czasowych, w czerwcu 2023 roku. Prezentuje dzieła sztuki haptycznej zrealizowane przez 40 artystów, w całości umożliwiając percepcję dotykową. Prezentowane są rzeźby, obiekty artystyczne, instalacje oraz przestrzenne obrazy malarskie.
Wystawa jest pokłosiem Projektu Dotyk Sztuki/Touch of Art, zainicjowanego w 2019 roku i realizowanego przez Instytut Sztuk Pięknych Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Kuratorami projektu są dr Anna Beata Barańska i dr Radosław Skóra.

Anna Beata Barańska:
Dotyk wytwarza bardzo bliski, wręcz intymny kontakt pomiędzy dziełem a odbiorcą, pobudza zmysły oraz zachęca do rozpoznawania właściwości przedmiotów i odróżniania faktur. Zwiedzanie tego typu ekspozycji ze względu na jej multisensoryczny charakter, to świetna okazja aby zanurzyć się  w świecie sztuki współczesnej, odkryć ją, poczuć, posłuchać a nawet posmakować. Dla pełniejszego odbioru prac, została przygotowana dla eksponatów audiodeskrypcja, która ma za zadanie przekazać drogą słuchową werbalny opis treści wizualnych osobom niewidomym i słabowidzącym. 

Wystawa „Dotyk Sztuki / Touch of Art” jest pierwszą wystawą w Galerii Bielskiej BWA prezentującą w całości dzieła sztuki haptycznej, jednak widzowie z niepełnosprawnością wzroku są częstymi gośćmi na wystawach, warsztatach i oprowadzaniach, organizowanych w galerii z myślą o osobach niewidomych i słabo widzących. 40 dzieł w Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA posiada audiodeskrypcję.
Wkrótce zaprezentujemy szczegóły programu oprowadzań i warsztatów w scenerii wystawy „Dotyk Sztuki / Touch of Art” , na które zespół edukatorów galerii zaprosi osoby z dysfunkcją wzroku.

Czytaj więcej o wystawie „Dotyk Sztuki / Touch of Art” >>

Galeria Bielska BWA, sala górna, Bielsko-Biała, ul. 3 Maja 11
„Dotyk Sztuki / Touch of Art”
19 stycznia – 25 lutego 2024
wernisaż wystawy: piątek, 19 stycznia 2024, godz. 18.00
godz. 17.00 – otwarte oprowadzanie kuratorskie
kuratorzy projektu: dr Anna Beata Barańska, dr Radosław Skóra