Ferie zimowe 2022 – zajęcia w Willi Sixta

Aktualne

Zapraszamy na bezpłatne zajęcia interaktywno–artystyczne dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym.

Zajęcia odbywać się będą codziennie w godz. 10.30-12.00.
Wspólnie poznawać będziemy wystawę Dla Johanne i Anny w Willi Sixta i penetrować wiele obszarów z pojęć ze sztuki współczesnej, sfery emocjonalnej oraz poznamy techniki artystyczne, a wszystko to w atmosferze dobrej zabawy!

Program:

Dzień 1, poniedziałek, 21 lutego godz. 10.30-12.00
„Tygrys – zwierzę mocy”
Na przykładzie obrazu Malwiny Rzoncy Autoportret – Durga omówimy zagadnienie symbolu i metafory. Zastanowimy się, w jakich tekstach kulturowych (bajki, filmy) pojawia się tygrys i co symbolizuje, zbadamy wspólnie jak w znalezione konteksty wpisuje się praca prezentowana na wystawie. Poznamy pojęcie artystyczne, jak autoportret, malarstwo, kicz, kolor fluorescencyjny, jak również pojęcia archetypu, mitu, zwierzęcia mocy. Zastanowimy się, jakie zwierzę jest nam najbliższe i dlaczego.

Dzień 2, wtorek, 22 lutego godz. 10.30-12.00
„Mandala”
W oparciu o pracę Barbary Nachajskiej-Brożek Mandala – Bengal zajmiemy się rozmową, czym jest mandala w sztuce i jak jest wykorzystywana w psychologii i zajęciach o emocjach i uczuciach. Będziemy pracować przy użyciu prostego szablonu, na którym zakreślimy różne obszary naszego życia. W części plastycznej zabawimy się w mnichów buddyjskich i ułożymy wielką mandalę z różnych materiałów na podłodze.

Dzień 3, środa, 23 lutego godz. 10.30-12.00
„Abstrakcja”
Czym jest abstrakcja w sztuce i jak tworzą ja artyści? Interaktywne zajęcia, podczas których poszukiwać będziemy obrazów abstrakcyjnych. Podejmiemy próbę ich analizy formalnej i artystycznej. Na koniec poznamy czym jest synestezja i jak wpływa ona na odczuwanie sztuki współczesnej.

Dzień 4, czwartek, 24 lutego godz. 10.30-12.00
„Portret”
Zajęcia w oparciu o prace portretowe z wystawy Dla Johanne i Anny. Omówimy zagadnienia portretu i autoportretu, a w atmosferze dobrej zabawy stworzymy wspólne rysunki.

Dzień 5, piątek, 25 lutego godz. 10.30-12.00
„Bajkowy świat sztuki”
W oparciu o pracę Katarzyny Kmity poszukamy wzajemnych połączeń między różnymi obszarami kultury, takimi jak książka, film, obraz. Zobaczymy, jak artyści nawiązują do popkultury i co z tego wynika. Poznamy także nową metodę artystyczną – papierową wycinankę.

Kolejność warsztatów i szczegółowy program mogą ulec zmianie.

Wstęp bezpłatny.

Wszystkie materiały potrzebne do zajęć zapewnia organizator.

Prowadzący: Joanna Stryjewska, Ala Gocka, Michał Gąsior – edukatorzy Galerii Bielskiej BWA.

Zapisy: j.stryjewska@galeriabielska.pl

Galeria Bielska BWA jest beneficjentem projektu pn. „Rewitalizacja Willi Teodora Sixta w Bielsku-Białej" realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 / Oś priorytetowa X