Festiwalowa linia: Bielsko-Biała – Ostrawa
Aktualne
Podczas Festiwalu Sztuki Czeskiej miłośnicy sztuki z Bielska-Białej i Ostrawy wzajemnie wizytowali miasta, poznając ich historię i kulturę
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska-Polska 2014-2020 oraz z budżetu państwa Rzeczypospolitej Polskiej / Projekt spolufinancovaný Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj v rámci programu INTERREG V-A Česká republika-Polsko 2014-2020 a ze státního rozpočtu Polské republiky / Project co-financed by the European Union from the European Regional Development Fund under the INTERREG V-A Program Czech Republic-Poland 2014-2020 and from the state budget of Poland
____________________________________________________________________________________________________________________
W programie projektu „Festiwal sztuki czeskiej”, realizowanego przez Galerię Bielską BWA we współpracy z GVUO – Galerią Sztuki w Ostrawie (Czechy), grupa widzów z Bielska-Białej 28 listopada 2018 roku zwiedziła muzea i galerie w Ostrawie oraz uczestniczyła w spektaklu baletowym w Teatrze im. Antoniego Dworzaka. Wśród bielskich widzów byli uczniowie Zespołu Szkół Plastycznych w Bielsku-Białej pod opieką nauczycieli oraz grupa artystów i miłośników sztuki z Bielska-Białej.
Rewizyta nastąpiła 12 grudnia: studenci i pracownicy Wydziału Sztuki Uniwersytetu w Ostrawie oraz miłośnicy sztuki z zaprzyjaźnionego miasta przyjechali do Bielska-Białej, by w Galerii Bielskiej BWA zwiedzić wystawę „Dzieci światła” oraz przespacerować się szlakiem bielskich murali.
Oba wyjazdy dostarczyły niezapomnianych wrażeń ich uczestnikom. Pomimo bliskości obu miast wymiana turystyczna i kulturalna wciąż nie jest znacząca, a w ocenie wizytujących walory obu miast są niezaprzeczalne. Bielszczan, zwłaszcza młodych, szczególnie zafascynowała postindustrialna architektura w kompleksie Dolni Vitkowice – dawnej hucie przekształconej w centrum kultury. Młodzież, zwiedzając istniejące tam Muzeum Milana Dobeša, zauważyła, jak dobrze prezentowane prace op-artowe i kinetyczne współgrają z pofabrycznym otoczeniem. Z kolei wystawa w GVUO pt. „Czarna ziemia”, zorganizowana w 100-lecie powstania Czechosłowacji, uświadomiła widzom, że cenne dzieła znajdujące się w ostrawskiej galerii sztuki mówią o podobnej historii naszej części Europy po I wojnie światowej. Wydobycie węgla i przemysł hutniczy, tak jak na Śląsku, zdominował rozwój miasta na przełomie XIX i XX wieku, a szczególnie w okresie międzywojennym, co uchwycili tworzący wówczas w tym regionie artyści. Oprowadzanie przez kuratorkę wystawy, Renatę Skřebską, tłumaczone na język polski, przybliżyło uczestnikom problematykę wystawy. Z nowoczesną sztuką multimedialną widzowie z Bielska-Białej mieli okazję zaznajomić się w Plato – centrum sztuki współczesnej usytuowanym w dawnym hipermarkecie budowlanym. Zwieńczeniem wieczoru był udział w spektaklu baletowym „Don Quijote” Ludviga Minkusa, według powieści Miguela de Cervantesa. Wspaniała architektura teatru z 1919 roku oraz sam spektakl, w wykonaniu międzynarodowego zespołu baletowego i znakomitej orkiestry, z barwnymi strojami z epoki i porywającą choreografią, olśniły całą 45-osobową grupę bielszczan.
W Bielsku-Białej widzowie z Ostrawy zachwycili się współczesnym polskim malarstwem, które obejrzeli w Galerii Bielskiej BWA na 10. Wystawie Kuratorskiej Bielskiej Jesieni pt. „Dzieci światła”, biorąc udział w oprowadzaniu tłumaczonym na język czeski. Odwiedzili także wystawę fotograficzną „Dzieci Boga” Aleksandry Dynaś w Galerii Fotografii B&B. Trzygodzinny spacer szlakiem bielskich murali pozwolił na zwiedzenie wszystkich ciekawszych zakątków miasta po obu stronach rzeki Białej. Podziw widzów z Ostrawy dla monumentalnych, często wielobarwnych malowideł na ścianach kamienic, mieszał się z zazdrością, gdyż w ich mieście takie realizacje należą do rzadkości. Zwiedzanie murali w Bielsku-Białej ułatwiał drukowany polsko-angielski przewodnik z mapą, wydany przez Urząd Miasta, który dla gości z Czech stał się cenną pamiątką.
Podczas wzajemnych wizyt nastąpiło zbliżenie mieszkańców obu miast, nawiązały się kontakty, widzowie zapoznali się z topografią miast, ich historią, architekturą, rozmaitymi propozycjami kulturalnymi. Wszyscy uświadomili sobie, że położenie obu miast tuż przy granicy, w odległości zaledwie 75 kilometrów od siebie, daje możliwość częstszych wizyt i korzystania z interesujących dóbr kultury.
Agata Smalcerz
Czytaj o Festiwalu Sztuki Czeskiej >>
Ostrawa, Bielsko-Biała - fotorelacja z wizyt (14 zdjęć)
Zwiedzanie Ostrawy - relacje uczniów Zespołu Szkół Plastycznych w Bielsku-Białej