Festiwalowe wystawy na górskim szlaku

Aktualne

Po raz pierwszy wystawy towarzyszące bielskiemu festiwalowi pokazane były na Szyndzielni i Dębowcu.

W Starej Stacji, sali znajdującej się na górnej stacji kolejki linowej na Szyndzielnię, prezentowana jest wystawa pt. „BTF 2017”. Są to fotografie wykonane w ubiegłym roku przez 12 członków Beskidzkiego Towarzystwa Fotograficznego.

Wystawa na Szyndzielni rozpoczyna tegoroczne obchody 40-lecia istnienia Beskidzkiego Towarzystwa Fotograficznego powstałego w 1978 roku, działającego początkowo przy Wojewódzkim Ośrodku Kultury w Bielsku-Białej.

Autorzy zdjęć: Joanna Balicka, Natalia Borowicz, Iza Ciszak, Agnieszka Dróżdż-Hyra, Kinga Obtułowicz, Beata Praszczak, Mariusz Bieniek, Daro Dudziak, Kazimierz Gajewski, Grzegorz Gawenda, Tadeusz Maślany, Lucjan Pawłowski.

 

W Gospodzie Dębowiec (dawne schronisko na Dębowcu) trwa wystawa autorskiego projektu fotograficznego Beaty Bojdy pt. „Etno”. Inspiracją do stworzenia cyklu portretów, których obecnie jest 21, były tzw. „pająki” wykonywane z papierowych kwiatów. Bibułkarstwo rozwinęło się w Polsce na przełomie XIX i XX wieku, głównie na wsiach podkarpackich, małopolskich i opoczyńskich. Tam właśnie, w jednym ze skansenów, powstała część kwiatowych koron i wieniec ślubny. Papierowych kwiatów używano kiedyś do zdobienia ram świętych obrazów, przydomowych kapliczek oraz do ozdabiania kobiecych nakryć głowy z okazji świąt lub uroczystości, takich jak zaślubiny.

Wszystkie zaprojektowane przez Beatę Bojdę papierowe wieńce i korony są ręcznie wykonane tradycyjną metodą sprzed lat. Całość to kolaż różnych światów, tak charakterystyczny dla stylu etno. Piękno tych zdjęć jest zasługą oryginalnych makijaży, tkanin i kostiumów zaprojektowanych przez artystkę oraz etnicznej biżuterii pochodzącej z całego świata.

Prezentowana w Gospodzie Dębowiec wystawa jest wyborem sześciu spośród 21 prac projektu. Autorami zdjęć są zaproszeni przez artystkę fotografowie: Rita Lorenc, Ula Kóska, Ewa Żylińska oraz Adam Słowikowski.

Beata Bojda – stylistka ubioru i makijażu, projektantka mody. Absolwentka wzornictwa w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi. Jej prace w dziedzinie makijażu drukują magazyny, jak „Make Up Trendy”, który umieścił jedno ze zdjęć projektu ETNO na swojej okładce we wrześniu 2015 roku, czy „LNE” który przyznał jej w 2016 roku tytuł Beauty Industry Icon. Dwukrotnie otrzymała tytuł Artysty Roku w dziedzinie makijażu (2016, 2018). Pracowała jako charakteryzator i kostiumograf  przy wielu produkcjach filmowych, między innymi w „Kochaj i tańcz”, „Tancerze” czy ostatnio w „Agape” z Andrzejem Chyrą i Anną Cieślik.

Projekt ETNO przyniósł artystce ogromną popularność. Prezentowany był w londyńskiej The Brick Lane Gallery, w Paryżu w ramach Cool Concept oraz w krakowskiej galerii fotografii Trzecie Oko.