Finisaż wystawy artystów rezydentów z Wolfsburga

Aktualne

„Pragnienie jest już wspomnieniem” – fotografie i monotypie na wystawie Tima Dalhoffa i Waltera Wintera w Willi Sixta. Oprowadzanie kuratorskie i podsumowanie rezydencji.

Wystawa prac artystów z Wolfsburga, od 25 lat miasta partnerskiego Bielska-Białej, jest pokłosiem rezydencji artystycznych, na które zostali zaproszeni artyści z tego miasta: fotograf reklamowy Tim Dalhoff, zajmujący się także fotografią artystyczną oraz grafik Walter Winter, łączący w swej twórczości monotypię z technologią cyfrową. Podczas rezydencji artystycznych, trwających od 14 do 26 sierpnia br., artyści zwiedzali miasto, poznawali jego historię, kulturę, tradycje włókiennicze, a także współczesne życie miasta i jego mieszkańców. Poszukiwali esencji miejsca, snuli refleksje nad pamięcią, procesem zachowywania wspomnień. Wykonali niezliczoną ilość fotografii i monotypii. Na wystawie prezentują zarówno prace powstałe podczas rezydencji, jak i wcześniejsze.

Paulina Darłak, kuratorka wystawy:
Tytuł wystawy „Pragnienie jest już wspomnieniem” zaczerpnięty jest z książki „Niewidzialne miasta” Italo Calvino, w której czytelnik prowadzony jest przez fikcyjne miasta, a każde z nich wyróżniają odrębne cechy, plany, rytuały mieszkańców; lecz odrębności te są tylko pozornym odbiciem własnego procesu zapamiętywania.

Wystawę, uroczyście otwartą w podziemiach Willi Sixta w sobotę 2 września podczas Dni Bielska Białej, można zwiedzać do piątku, 22 września br. W tym dniu odbędzie się także uroczysty finisaż wystawy połączony z oprowadzaniem kuratorskim. Oprowadzać będzie kuratorka Paulina Darłak, historyczka sztuki z Galerii Bielskiej BWA w towarzystwie Ewy Kozak z Wydziału Kultury i Promocji Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej.

Galeria Bielska BWA, Willa Sixta (podziemia), Bielsko-Biała ul. Adama Mickiewicza 24
Tim Dalhoff, Walter Winter – Pragnienie jest już wspomnieniem (29 sierpnia – 22 września 2023)
piątek, 22 września 2023, godz. 17.00
Finisaż wystawy połączony z oprowadzaniem kuratorskim
Oprowadzają kuratorka Paulina Darłak oraz Ewa Kozak
Uwaga! Wystawa przedłużona do 1 października br.


Czytaj więcej o wystawie Tima Dalhoffa i Waltera Wintera „Pragnienie jest już wspomnieniem” >>
Czytaj o współpracy miast, rezydencjach, zobacz zdjęcia z wernisażu wystawy w trakcie Dni Bielska-Białej, Artyści z Wolfsburga i Święto Róży, „W Bielsku-Białej. Magazyn Samorządowy”>>