Finisaż wystawy artystów rezydentów z Wolfsburga

Aktualne

2 października to nowy termin finisażu wystawy Tima Dalhoffa i Waltera Wintera w Willi Sixta. Oprowadzanie kuratorskie z udziałem bielskich artystek. Zapraszamy.

Wystawa prac artystów z Wolfsburga, od 25 lat miasta partnerskiego Bielska-Białej, jest pokłosiem rezydencji artystycznych, na które zostali zaproszeni artyści z tego miasta: fotograf reklamowy Tim Dalhoff, zajmujący się także fotografią artystyczną oraz grafik Walter Winter, łączący w swej twórczości monotypię z technologią cyfrową. Podczas rezydencji artystycznych, trwających od 14 do 26 sierpnia br., artyści zwiedzali miasto, poznawali jego historię, kulturę, tradycje włókiennicze, a także współczesne życie miasta i jego mieszkańców. Poszukiwali esencji miejsca, snuli refleksje nad pamięcią, procesem zachowywania wspomnień. Wykonali niezliczoną ilość fotografii i monotypii. Na wystawie prezentują zarówno prace powstałe podczas rezydencji, jak i wcześniejsze.

Paulina Darłak, kuratorka wystawy:
Tytuł wystawy „Pragnienie jest już wspomnieniem” zaczerpnięty jest z książki „Niewidzialne miasta” Italo Calvino, w której czytelnik prowadzony jest przez fikcyjne miasta, a każde z nich wyróżniają odrębne cechy, plany, rytuały mieszkańców; lecz odrębności te są tylko pozornym odbiciem własnego procesu zapamiętywania.

Wystawa, uroczyście otwarta w podziemiach Willi Sixta w sobotę 2 września podczas Dni Bielska Białej, została przedłużona do poniedziałku, 2 października  br. (początkowo miała być dostępna do 22 września).
W tym dniu odbędzie się także uroczysty finisaż wystawy połączony z oprowadzaniem kuratorskim. Oprowadzać będzie kuratorka Paulina Darłak, historyczka sztuki z Galerii Bielskiej BWA wespół z Ewą Kozak z Wydziału Kultury i Promocji Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej, a towarzyszyć im będą artystki: malarka Karina Czernek i fotografka Dorota Koperska, które w programie wymiany artystycznej zaprzyjaźnionych miast były we wrześniu br. rezydentkami w niemieckim Wolfsburgu. Artystki opowiedzą publiczności o swoim doświadczeniu rezydencji oraz o wystawie, którą otworzyły pod tytułem „There are corsets, but no wings!“/Virginia Woolf/ w Wolfsburskim Hoffmann von Fallersleben Museum.

Galeria Bielska BWA, Willa Sixta (podziemia), Bielsko-Biała ul. Adama Mickiewicza 24
poniedziałek, 2 października 2023, godz. 17.00

Tim Dalhoff, Walter Winter – „Pragnienie jest już wspomnieniem“
29 sierpnia – 2 października 2023
Finisaż wystawy połączony z oprowadzaniem kuratorskim i spotkaniem z artystkami
Oprowadzają kuratorka Paulina Darłak oraz Ewa Kozak, Karina Czernek i Dorota Koperska


Czytaj więcej o wystawie Tima Dalhoffa i Waltera Wintera „Pragnienie jest już wspomnieniem” >>
Czytaj o współpracy miast, rezydencjach, zobacz zdjęcia z wernisażu wystawy w trakcie Dni Bielska-Białej, Artyści z Wolfsburga i Święto Róży, „W Bielsku-Białej. Magazyn Samorządowy”>>