„Genezis z Ducha”. Finisaż wystawy. Premiera książki

Aktualne

O przekładzie poematu Słowackiego na wizualny język Vinylogos i swojej książce wieńczącej wystawę opowie Adam Jastrzębski.

Finisaż wystawy „Genezis z Ducha” Adama Jastrzębskiego oraz spotkanie z artystą odbędą się w piątek, 22 marca 2019 roku o godz. 18.00 – na dwa dni przed zakończeniem ekspozycji (wystawa trwa do niedzieli, 24 marca).

W programie wieczoru spotkania wykłady:
dr hab. Magdalena Bąk – „Owad liściowi zupełnie podobny”, czyli świat według „Genezis z Ducha” Juliusza Słowackiego,
Adam Jastrzębski – Translacja jako tajemnica wcielonego słowa,
Jacek Sosnowski – Dlaczego natura nie istnieje – czyli nowe życie według Adama Jastrzębskiego

oraz premiera książki „Juliusz Słowacki – Genezis z Ducha”, w przekładzie na wizualny język Vinylogos, którego twórcą jest Adam Jastrzębski.
Autorskie dzieło wydawnicze Adama Jastrzębskiego jest zwieńczeniem jego wystawy „Genezis z Ducha”. Wydawcą książki jest Galeria Bielska BWA, współwydawcą galeria Propaganda.

Każdy uczestnik spotkania otrzyma bezpłatnie egzemplarz książki.

__________________________________________________________________________________
 
Magdalena Bąk – adiunkt w Zakładzie Literatury Oświecenia i Romantyzmu Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jej zainteresowania badawcze skupiają się na literaturze romantyzmu oraz dziewiętnastowiecznym podróżopisarstwie. Jest autorką książek: „Mickiewicz jako erudyta (w okresie wileńsko-kowieńskim i rosyjskim)”, 2001; „Twórczy lęk Słowackiego. Antagonizm wieszczów po latach”, 2013; „Gdzie diabeł (tasmański) mówi dobranoc. Wizerunek Australii w literaturze polskiej”, 2014; „Gdzie ziemia się kończy, a morze zaczyna. Szkice polsko-portugalskie” (wspólnie z Lidią Romaniszyn-Ziomek), 2016.
Adam Jastrzębski – absolwent historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim oraz studiów doktoranckich na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu (2019). Twórca autonomicznego języka sztuki, którego zasady nazywane są Vinylogosem i które prowadzą do tworzenia Vinylowców – malarskich instalacji powstałych z folii samoprzylepnej, wycinanej i łączonej zgodnie z zasadami kodu językowego Vinylogos. Artysta realizuje także prace wideo, zajmuje się fotografią, interesuje go net art oraz performans; przez wiele lat aktywnie uczestniczył w działaniach warszawskiej sceny street art, jako Adam-X (realizacje w latach 2003–2008) oraz Ixi Color (od 2008). Od ponad dwóch lat tworzy projekty w obszarze relacji międzygatunkowych, których uczestnikami są m.in. gibony oraz wrony siwe.
Jacek Sosnowski – kurator. Od 2007 kurator galerii Propaganda, organizator Warsaw Gallery Weekend, w latach 2017–2018 kurator Fundacji Dom Development City Art, a w latach 2012–2016 organizator projektu Martin Scorsese Presents Masterpieces of Polish Cinema oraz Peripheries of Europe, Europe of PEripheries. Aktualnie realizuje międzynarodowy projekt pod nazwą Magmatyzm.

Finisaż wystawy „Genezis z Ducha” – Galeria Bielska BWA, piątek, 22 marca 2019, godz. 18.00. Wstęp wolny.


Czytaj o wystawie Adama Jastrzębskiego „Genezis z Ducha” >>

Filmowa relacja z wieczoru