Intuicja malarza - katalog wystawy

Aktualne

Obok zestawu różnorodnych zdjęć i reprodukcji, także refleksje J. Modzelewskiego i D. Balabána związane z intuicją w pracy twórczej.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska-Polska 2014-2020 oraz z budżetu państwa Rzeczypospolitej Polskiej / Projekt spolufinancovaný Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj v rámci programu INTERREG V-A Česká republika-Polsko 2014-2020 a ze státního rozpočtu Polské republiky / Project co-financed by the European Union from the European Regional Development Fund under the INTERREG V-A Program Czech Republic-Poland 2014-2020 and from the state budget of Poland

logotypy

____________________________________________________________________________________________________________________

Malarstwo Jarosława Modzelewskiego i Daniela Balabána (Czechy) prezentowane było na wystawie „Intuicja malarza”, pokazywanej w programie Festiwalu Sztuki Czeskiej, jaki Galeria Bielska BWA zorganizowała pod koniec 2018 roku.
Pokłosiem wystawy jest bogato ilustrowany katalog „Intuicja malarza” poświęcony twórczości obu artystów, których dzieła w intrygujący sposób „zderzył” na wystawie jej kurator Krzysztof Morcinek.
W katalogu znajdują się refleksje obu artystów związane z intuicją w pracy twórczej: Jarosława Modzelewskiego („Kłopoty z intuicją”) i Daniela Balabána („Obraz i intuicja”), esej na temat malarstwa Daniela Balabána autorstwa Renaty Skřebskiej pt. „Taniec życia” oraz tekst kuratora nawiązujący do idei wystawy pt. „Spotkanie jako doświadczenie malarstwa”.
Walorem wydawnictwa jest opracowanie graficzne oraz bogata warstwa ilustracyjna – zestaw różnorodnych fotografii obejmuje zdjęcia portretowe, reportażowe, przedstawiające fragmenty ekspozycji w Galerii Bielskiej BWA, oraz reprodukcje wybranych prac. Autorem projektu graficznego i fotografii jest Krzysztof Morcinek.
Wydawnictwo posiada dwie wersje językowe: polską i czeską.

Katalog w nakładzie 500 egzemplarzy, wydany końcem 2018 roku przez Galerię Bielską BWA w Bielsku-Białej, współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska-Polska 2014-2020 oraz z budżetu państwa Rzeczypospolitej Polskiej. Wydawnictwo jest bezpłatne, będzie wykorzystywane w promowaniu malarstwa i działalności galerii, a także posłuży dalszej współpracy Galerii Bielskiej BWA z czeskimi instytucjami kultury i ośrodkami akademickimi zajmującymi się sztuką wizualną.

Ważnym wstępem do prezentacja nowo wydanego katalogu był wykład o twórczości Jarosława Modzelewskiego pt. „Za co kochamy Modzelewskiego, a za co nie?”, który wygłosił Jan Michalski, historyk sztuki, kolekcjoner, autor tekstów i znawca malarstwa Jarosława Modzelewskiego, współwłaściciel Galerii Zderzak w Krakowie.
Jan Michalski przedstawił swoją wizję wielkiej retrospektywy malarza „ikon codzienności” – które obrazy się na niej znajdą, a które nie, i dlaczego.

Na słuchaczy wykładu Jana Michalskiego, który odbył się w piątek, 15 lutego br., czekała miła niespodzianka – Galeria Bielska BWA obdarowała każdego uczestnika spotkania bezpłatnym egzemplarzem katalogu „Intuicja malarza”.

 

Jan MichalskiJan Michalski

Krytyk sztuki, filozof, marszand i wydawca.
Autor książek „Rozrywki” (2016), „Chłopiec na żółtym tle” (2009), „Anatomia fałszerstwa” (2016), „Art Market in Poland” (2005), „Cztery eseje o dzikości w sztuce lat 80.” (2011, wspólnie z Martą Tarabułą).

W roku 2006 wydał album dzieł wszystkich Jarosława Modzelewskiego „Obrazy 1977–2006”, pierwszy catalogue raisoneé żyjącego polskiego malarza.
W 1994 wydał książkę „Andrzej Wróblewski nieznany”.

Jest autorem wydanej w 2010 roku monografii „Jurry. Powrót artysty”, która przyczyniła się do odkrycia malarstwa Jurrego Zielińskiego w Polsce i za granicą.

Badacz twórczości Andrzeja Wróblewskiego.

 

 

___________________________________________________________________________________

Czytaj o niedawnej wystawie malarstwa Jarosława Modzelewskiego i Daniela Balabána „Intuicja malarza" (Galeria Bielska BWA, 6 września - 28 października 2018) >>