Kolejny obraz Wilhelma Sasnala w Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA
Aktualne
Dzięki otrzymaniu dotacji w ramach Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Narodowa kolekcja sztuki współczesnej” Kolekcja Sztuki Galerii Bielskiej BWA wzbogaci się o obraz Wilhelma Sasnala „Maus 1” (2001-2015).
Celem Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest tworzenie i rozwój reprezentatywnych, międzynarodowych kolekcji sztuki współczesnej o randze zbiorów narodowych, dla wzmocnienia systemu wystawienniczego i obszaru sztuk wizualnych w Polsce.
W kolekcji Galerii Bielskiej BWA znajdują się już dwa obrazy Wilhelma Sasnala: „Rower damski” (1999) i „Rower męski” (1999), za które artysta został nagrodzony Grand Prix 34. Ogólnopolskiego Konkursu Malarstwa Bielska Jesień (1999). Obraz, który dołączy do kolekcji został namalowany w 2001 roku na podstawie kultowego komiksu Arta Spiegelmana „Maus”. Jednocześnie nawiązuje on do realizacji Sasnala z 2001 roku. Artysta wykonał wówczas – w ramach kuratorowanej przez Adama Szymczyka wystawy „Zawody malarskie” – mural na fasadzie Galerii Bielskiej BWA. Projekt przedstawiał jedną ze stron komiksu Spiegelmana. Sasnal usunął z niej postaci, pozostawiając jedynie napisy w dymkach. Rysunek dotyczy sceny, w której wydany gestapo ojciec Arta Spiegelmana jest prowadzony jedną z ulic Bielska wprost do więzienia. Mija fabrykę, która przed wojną była jego własnością, podążając ulicą, przy której kiedyś mieszkał.
W miejscu, w którym obecnie mieści się Galeria Bielska BWA, w latach 1881-1939 znajdowała się synagoga. O niegdysiejszym istnieniu wyburzonej podczas II wojny światowej świątyni informuje pamiątkowa tablica umieszczona na fasadzie Galerii Bielskiej BWA. Tablicę odsłonięto 5 września 1991 roku. Synagoga była zbudowana według projektu Ludwika Schöne i Karola Korna – bielskiego architekta żydowskiego pochodzenia, projektanta wielu obiektów w Bielsku-Białej, w tym także Willi Sixta, gdzie obecnie prezentowana jest część Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA.
Aktualnie w kolekcji znajduje się 1091 dzieł, z których ok. 90% zostało zdigitalizowanych. Większa część zbiorów galerii umieszczona jest stronie www.kolekcja.galeriabielska.pl. 40 obiektów uzupełnionych zostało o audiodeskrypcję, przetłumaczoną również na język angielski.