Made [in] Ready. Czy da się uczyć sztuki mediów?

Aktualne

Spotkanie z Dariuszem Fodczukiem i Kamilem Kuskowskim oraz prezentacja książki.

Zapraszamy na spotkanie wokół książki i wystawy prezentowanej w Galerii Bielskiej BWA w 2020 roku, przedstawiającej osiągnięcia artystów i studentów związanych z Pracownią działań audiowizualnych i performatywnych, na Wydziale Sztuki Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie.

Spotkanie poprowadzą prof. dr hab. Kamil Kuskowski i dr Dariusz Fodczuk., kuratorzy wystawy Made [in] Ready – Rzeczy, Symbole, Działania, prezentowanej w Galerii Bielskiej BWA w dniach 06.03.2020–10.05.2020

Czytaj więcej o wystawie Made [in] Ready >>

Kamil Kuskowski – artysta, wykładowca AS Szczecin, kurator wystaw, komisarz konkursów, organizator sesji naukowych, egzaminator, członek jury konkursów plastycznych. Urodzony w 1973 roku w Zakopanem, absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem (1992) oraz Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego na Wydziale Tkaniny i Ubioru w Łodzi; dyplom z wyróżnieniem w 2000 roku. Od 2012 roku profesor sztuk plastycznych. W latach 1999–2011 pracownik naukowo-dydaktyczny Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi; w latach 2002–2007 współprowadził Międzywydziałową Pracownię Otwartą Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Laureat nagród, m.in.: Grand Prix Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz nagrody magazynu „Art & Business” na 39. Biennale Malarstwa Bielska Jesień w Bielsku-Białej; wyróżnienia jury oraz nagrody Pisma Artystycznego „Format” w 8. Konkursie Malarstwa im. E. Gepperta we Wrocławiu; Nagrody Magazynu o Sztuce „Arteon” dla najlepszego artysty za rok 2008. Autor około 40 wystaw indywidualnych, brał udział w ponad stu wystawach zbiorowych. Jego prace znajdują się w zbiorach: Muzeum Sztuki w Łodzi; Zachęta Sztuki Współczesnej w Szczecinie; Instytut Sztuki Wyspa w Gdańsku; Galeria Piekary w  Poznaniu; Galeria Zero w Berlinie, Biuro Wystaw Artystycznych Galeria Bielska, Bielsko-Biała; Miejska Galeria Sztuki w Łodzi.
 
Dariusz Fodczuk – wykładowca AS Szczecin, zajmuje się performansem, a także rzeźbą, malarstwem i sztuką wideo oraz działalnością kuratorską.
Urodzony w 1966 roku w Piszu. Ukończył studia w Instytucie Wychowania Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Dyplom uzyskał w 1992 roku w pracowni malarstwa prof. Mariana Stelmasika pod kierunkiem adj. Mikołaja Smoczyńskiego. Swoje prace prezentował na wielu przeglądach i festiwalach sztuki w Polsce, Europie, Ameryce Północnej i Azji. Był współorganizatorem Międzynarodowego Festiwalu Sztuki „Interakcje”, organizowanego w Piotrkowie Trybunalskim, a także organizatorem edycji „Interakcji” w Bielsku-Białej, oraz kuratorem bloku performansu Międzynarodowego Festiwalu „Global Communication” w Centrum Kultury Elektrownia, w Radomiu (2009). Był pomysłodawcą i kuratorem pierwszej edycji Bielskiego Festiwalu Sztuk Wizualnych w Bielsku-Białej. Uczestnik międzynarodowych rezydencji artystycznych.
Wyróżniony Laurem Pamięci za działalność na rzecz dialogu polsko-żydowskiego, przyznanego przez Ambasadę Izraela w Polsce i Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego (2017). Laureat III nagrody Kaliskiego Biennale Grafiki i Rysunku (2014); nominowany do „Ikara”, Nagrody Prezydenta Miasta Bielska-Białej w Dziedzinie Kultury (2008).
Jego prace pokazywane były na ponad 200 festiwalach i wystawach zbiorowych i ponad 40 pokazach i wystawach indywidualnych w Polsce i na kilku kontynentach. Prace w Kolekcji Galerii Sztuki Jana Tarasin w Kaliszu, Fabrikken for Kunst og Design w Kopenhadze (Dania), Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej, MODEM, Centre of Modern and Contemporary Art w Debreczynie (Węgry), Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej.
W przestrzeni publicznej znajdują się rzeźby artysty: „Haus, Amt, Werk” w Sculpture Park w Wolfsburgu (Niemcy), na Skwerze Sulejowskim w Piotrkowie Trybunalskim oraz „Akrobata” w parku obok Ratusza w Bielsku-Białej.

_______________

Made [in] Ready. Czy da się uczyć sztuki mediów? – spotkanie i promocja książki
czwartek, 11 maja 2023, godz. 17.00
Galeria Bielska BWA
wstęp wolny