Nowy mural z okazji Dni Bielska-Białej gotowy!

Aktualne

Na ulicę 11 Listopada powrócił kolektyw artystyczny Projekt Etnograff. Do czarno-białego malarskiego wizerunku pasterza dołączyła kobieca postać – pogodna staruszka trzymająca naręcze kwiatów i ziół.

Mural pt. „Pasterz” został namalowany przez duet Projekt Etnograff (Katarzyna „Katka” Dyga-Szymonowicz i Maciej „Kamer” Szymonowicz) w 2014 roku podczas pierwszej edycji projektu „oBBraz miasta”, realizowanego przez Galerię Bielską BWA i Fundację Galerii Bielskiej. Wykonując go, artyści inspirowali się wzruszającą historią zdjęcia Arkadiusza Dziczka. Fotograf z Olsztyna, podróżując po Himalajach, uwiecznił pasterza, który wziął na ręce nowo narodzoną owieczkę – zbyt słabą, by dogonić stado owiec.

Z okazji zbliżających się Dni Bielska-Białej 2022 artyści z Projektu Etnograff zostali zaproszeni do stworzenia kontynuacji tego muralu w ramach ósmej już edycji projektu „oBBraz miasta”. Jednocześnie, stanęli przed trudnym zadaniem zaprojektowania nowej malarskiej historii.

Artyści postanowili kontynuować swój mural poprzez domalowanie kobiecej postaci. Fotorealistycznie namalowanym postaciom pasterza i kobiety towarzyszy również wycinanka, która kojarzy się ze sztuką ludową, a także symbole lunarne. Na zasadzie zarówno kontrastu, ale też uzupełnienia i balansu, kolektyw artystyczny opowiedział nową historię o więzach międzyludzkich, rolach społecznych, rytmie i porządku w tradycyjnych społecznościach.

O realizacji mówią artyści:

Nowy mural to uzupełnienie obrazu dawnego świata o portret kobiety i nawiązanie do tradycyjnych ról w relacji. Wartości, jakie przekazuje praca, to rytm i porządek roku związany z odpowiednimi zajęciami (pasterstwo), miejsca oddzielające to, co na zewnątrz (mężczyzna w pracy) i wewnątrz (kobieta stwarzająca dom) oraz znaczenie więzi i bliskiej relacji, wzajemne oczekiwanie na spotkanie. Zależy nam, aby w nowo powstałej części muralu, stanowiącego teraz nową pracę, poprzez równowagę i balans zarówno treści, jak i kompozycji, podkreślić moc i wartość relacji międzyludzkich.

Mural w nowej odsłonie zmienił tytuł na „DwoISTNOŚĆ”.

Projekt Etnograff tworzy Katarzyna „Katka” Dyga-Szymonowicz oraz Maciej „Kamer” Szymonowicz. Jest to kolektyw, który od wielu lat zafascynowany jest beskidzkim folklorem. Artyści śmiało wprowadzają kulturę ludową do świata graffiti i street artu, nadając archaicznym postaciom, wzorom i symbolom nowe życie. W 2019 roku zainicjowali Szlak Beskidzkich Murali, który tworzą namalowane przez nich murale rozmieszczone w różnych beskidzkich miejscowościach, nawiązujące do lokalnych postaci i symboli. Kilkanaście murali powstało już m.in. w Lipowej, Koszarawie, Twardorzeczce i Jeleśni. Artyści znani są również z innych niestandardowych działań w przestrzeni publicznej.


Mural jest częścią projektu „oBBraz miasta #8” organizowanego od 2014 roku przez Galerię Bielską BWA oraz Fundację Galerii Bielskiej.


Sponsorem muralu jest Castorama Bielsko-Biała. Partnerem w wykonaniu muralu – firma Movincar Polska Sp. z o.o.

kuratorka projektu Justyna Weronika Łabądź