O dobroczynnym wpływie sztuki na osoby starsze

Aktualne

W Willi Sixta panel poświęcony pożytkom, jakie seniorom i osobom z chorobami demencyjnymi przynosi kontakt ze sztuką. Dyskutować będą akademicy, osoby zajmujące się opieką społeczną oraz edukatorzy galerii.

Zorganizowany przez Galerię Bielską BWA panel odbywa się w programie, jaki galeria przygotowała na tegoroczne Dni Seniora, trwające w Bielsku-Białej w dniach 23 września – 4 października 2024 roku.
W czwartek, 3 października o godz. 12.00 w Willi Sixta rozpoczną się wystąpienia i dyskusja poświęcone możliwościom, jakie daje osobom starszym kontakt ze sztuką. Według najnowszych badań sztuka ma nieoceniony wpływ na osoby z chorobami neurodegeneracyjnymi, stymuluje pracę mózgu, wywołuje emocje oraz wspomnienia. Panel  z udziałem ekspertów z Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego i Wyższej Szkoły Administracji w Bielsku-Białej zainauguruje współpracę Galerii Bielskiej BWA z obiema bielskimi uczelniami. W spotkaniu uczestniczyć będą także osoby związane z pomocą społeczną i opieką socjalną. Tematem będzie „Dobroczynny wpływ sztuki na seniorów, ze szczególnym uwzględnieniem osób z chorobami neurodegeneracyjnymi”.

W programie spotkania:
Prezentacja działań Galerii Bielskiej BWA dla seniorów, opis projektu „Muzeum Pamięci”Ala Gocka, historyczka sztuki, edukatorka galerii, koordynatorka projektu „Muzeum Pamięci”
 – „Choroby neurodegeneracyjne wyzwaniem XXI wieku” – dr Ewelina Jaksz-Recmanik, Uniwersytet Bielsko-Bialski, Wydział Nauk o Zdrowiu
 – Przedstawienie działań terapeutycznych dla seniorówJoanna Brzozowska-Papuga dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy „Podkowa"
 – Krótki rys o korzyściach płynących z obcowania ze sztuką wizualną dla osób w wieku senioralnym – prof. WSA dr hab. Jadwiga Uchyła-Zroski, Wyższa Szkoła Administracji w Bielsku-Białej

Moderatorem panelu będzie Ala Gocka. Wstęp wolny dla wszystkich osób zainteresowanych tematem.

Więcej o programie Galerii Bielskiej BWA na Dni Seniora 2024 >>
Szczegóły Weekendu Seniora z kulturą 5 i 6 października >>