Okładki płyt Blue Note Records – wernisaż wystawy

Aktualne

Wernisaż wystawy okładek winyli gigantów jazzu z legendarnej wytwórni (18.00). Konferencja prasowa Zadymki Jazzowej o godz. 12.00 – Willa Sixta.

Jazz, jazz i jeszcze raz jazz!
Wiele wydarzeń dla fanów muzyki improwizowanej oraz sztuk wizualnych i komunikacji wizualnej. Od środy 13 marca br. festiwalowe koncerty Bielskiej Zadymki Jazzowej w Bielsku-Białej i Zabrzu; w Galerii Bilskiej BWA – Willi Sixta wystawa kultowych projektów graficznych i fotografii na okładkach płyt winylowych z koncertami tuzów jazzu, wydanych przez legendarną nowojorską wytwórnię Blue Note Records, obchodzącą jubileusz 85-lecia (historię wytwórni przedstawi film „Blue Note Records Beyond The Notes”).
Wystawa ukaże okładki płyt jako dzieła sztuki, jako doskonały komunikat wizualny inspirowany jazzem.
Kuratorem wystawy jest znakomity artysta grafik, wykładowca, miłośnik muzyki jazzowej prof. Marian Oslislo.
Wernisaż już jutro, w piątek 8 marca br. o godz. 18.00 w Willi Sixta.

Otwarcie wystawy okładek płytowych poprzedzi konferencja prasowa organizatorów Bielskiej Zadymki Jazzowej; poprowadzi ją dyrektor programowy Zadymki, prezes Stowarzyszenia Sztuka Teatr Jerzy BatyckiWilla Sixta, piątek, 8 marca, godz. 12.00.
W sobotę, 16 marca, także w Willi Sixta – sympozjum naukowe poświęcone sztuce projektowania wydawnictw muzycznych pt. „Światy równoległe / Obrazy i dźwięki – muzyka i sztuka projektowania”. Wśród prelegentów znakomici goście: znawcy sztuki, muzyki, krytycy i publicyści, wybitni artyści graficy oraz muzycy światowej sławy. Kuratorem sympozjum jest prof. Marian Oslislo.

Marian Oslislo:
Jeżeli myślimy o jazzie, obrazach, które go definiują, to pierwszym skojarzeniem jest Blue Note Records. Wytwórnia ta mocno zaznaczyła swoją obecność na rynku fonograficznym od połowy XX wieku. Był to okres w którym dynamicznie rozwijał się jazz nowoczesny. Właśnie ta wytwórnia, jako jedna z pierwszych, komunikowała się ze swoimi odbiorcami używając oryginalnego, nowoczesnego języka wizualnego. Jej produkty idealnie korespondowały z muzyką, którą w niej tworzono i promowano.
Nowoczesna estetyka okładek płyt gramofonowych z Blue Note, narodziła się z inspiracji muzyką, stała się na fonograficznym rynku wyróżnikiem artystycznego wyrafinowania. Znakiem firmowym wytwórni były genialne fotografie. Przedstawiały zespoły i solistów w czasie nagrań w studio i poza nim, wciągając bezbłędnie słuchacza w klimat otoczenia i muzyki jaką wspólnie tworzyli. To co równie silnie wyróżniało wizualny styl Blue Note, to układ typograficzny, dynamiczny i nowoczesny. Charakterystyczne kroje pisma, tytularia, teksty informacyjne, odważnie komponowane fotografie, wszystko to budowało oryginalny komunikat wizualny, w sposób kongenialny oddający ducha jazzu.

Organizatorem wystawy okładek płyt Blue Note Records i sympozjum naukowego „Światy równoległe / Obrazy i dźwięki – muzyka i sztuka projektowania” jest Stowarzyszenie Sztuka Teatr – główny organizator Bielskiej Zadymki Jazzowej. Galeria Bielska BWA jest współorganizatorem wystawy w Willi Sixta.

Program wydarzeń:
Galeria Bielska BWA – Willa Sixta, Bielsko-Biała, ul. Adama Mickiewicza 24
8 marca 2024, godz. 12.00
Konferencja prasowa organizatorów Bielskiej Zadymki Jazzowej
Najnowsze, festiwalowe informacje na temat przygotowań do tegorocznej Zadymki przedstawią: Jerzy Batycki – dyrektor festiwalu, prof. Marian Oslislo – kurator zadymkowej wystawy i sympozjum naukowego oraz współorganizatorzy imprezy: Agata Smalcerz – dyrektorka Galerii Bielskiej BWA i Adam Ruśniak – Zastępca Prezydenta Bielska-Białej.

Wystawa okładek płytowych Blue Note Records
Galeria Bielska BWA – Willa Sixta, Bielsko-Biała, ul. Adama Mickiewicza 24
8–31 marca 2024
kurator – Marian Oslislo
wernisaż – piątek, 8 marca 2024, godz. 18.00

Zwiedzanie wystawy w Willi Sixta, projekcja filmu „Blue Note Records Beyond The Notes”:
środa, 13 marca 2024, godz. 19.00

Sympozjum naukowe – „Światy równoległe / Obrazy i dźwięki – muzyka i sztuka projektowania”:
sobota, 16 marca 2024, godz. 10.00–16.00
kurator – Marian Oslislo

Czytaj więcej o wystawie w Willi Sixta >>

Czytaj więcej o 26. Bielskiej Zadymce Jazzowej, zobacz program festiwalu >>