Oprowadzania po wystawach 5. Bielskiego Festiwalu Sztuk Wizualnych 2022
Aktualne
Sierpniowe oprowadzania kuratorskie, w języku ukraińskim i dla rodzin z dziećmi.
Kuratorka 5. Bielskiego Festiwalu Sztuk Wizualnych 2022 Agata Smalcerz zaprasza widzów do zwiedzania festiwalowych wystaw, a podczas oprowadzania kuratorskiego opowiada o prezentowanych dziełach, zachęca do refleksji, w jaki sposób artyści formułują przekaz, używając środków wizualnych oraz proponuje wskazanie ulubionej pracy.
Pierwsze oprowadzanie kuratorskie po wystawie festiwalowej w Galerii Bielskiej BWA odbyło się w piątek, 8 lipca br. o godz. 18.00. Kolejne oprowadzanie, w sierpniu br., odbędzie się w Starej Fabryce Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej (18 sierpnia, godz. 16.00) – oprowadza Agata Smalcerz.
Uwaga! Informujemy, że z przyczyn niezależnych od organizatorów wystawa 5. BFSW 2022 w Galerii Fotografii B&B jest nieczynna od dnia 21 lipca 2022. W związku z tym zapowiadane oprowadzanie Inez Baturo po wystawie fotografii nie odbędzie się. Przepraszamy.
Agata Smalcerz – historyk sztuki, kurator, dyrektor Galerii Bielskiej BWA. Absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie (1988). Z Galerią Bielską BWA związana od 1992 roku – początkowo jako kurator programowy, a od 1 czerwca 2003 roku jako dyrektor. Zajmuje się kuratorstwem wystaw w Galerii Bielskiej BWA, a także poza nią, w Polsce i za granicą (Niemcy, Austria, Łotwa, Czechy); pisze i redaguje teksty do katalogów sztuki, publikuje teksty o sztuce współczesnej w pismach artystycznych; prowadzi autorskie wykłady z historii sztuki; zapraszana do jury konkursów malarstwa.
Jest autorką trzech głośnych wystaw w Galerii Bielskiej BWA, prezentujących sztukę kobiet (1996, 2001, 2007); a także wystaw m.in.: „Znaki Czasu” w Instytucie Polskim w Düsseldorfie (Niemcy, 2005); wystawy Śląskiej Kolekcji Sztuki Współczesnej w Galerii Arsenał w Białymstoku (2007), Natalii LL w Galerii Art New Media w Warszawie (2008).
Jest kuratorką wystaw przedstawiających według jej autorskiego wyboru Kolekcję Sztuki Galerii Bielskiej BWA. Wśród nich m.in. „Miejsce dla sztuki” (Koszęcin, Sala Koncertowa, 2015); „Pokaz 4.” (Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała 2016), „Po drugiej stronie (lustra)” (Czechy, Igława, Zlin, 2017); „Doświadczenie ciała” (Galeria BWA Gorzów Wielkopolski, 2017); „Dla Johanne i Anny” (Willa Sixta, Bielsko-Biała, 2020). Kuratoruje kolejnym przeglądowym wystawom w cyklu Bielski Festiwal Sztuk Wizualnych.
Jako główny organizator najstarszego w Polsce konkursu malarstwa, jednocześnie członek jury konkursu, stara się, by Biennale Malarstwa Bielska Jesień w Bielsku-Białej miało szeroką, nowatorską formułę, atrakcyjną dla uczestniczących w niej malarzy oraz dla miłośników sztuki.
Laureatka nagród i wyróżnień; nominowana do Ikara 2018 – Nagrody Prezydenta Bielska Białej „za wybitną działalność w dziedzinie kultury i sztuki”.
Jako dyrektorka Galerii Bielskiej BWA, realizowała projekt pn. „Rewitalizacja Willi Teodora Sixta w Bielsku-Białej” (2014–2020), współfinansowany z funduszy UE i krajowych.
Inez Baturo – artystka fotografik, wydawca, tłumacz, redaktor. Absolwentka filologii angielskiej na Uniwersytecie Śląskim (1991). Organizatorka biennale fotografii światowej – Foto Art Festivalu oraz jego dyrektor programowy w latach 2005–2017; dyrektor generalny od roku 2017. Fundatorka (wraz z nieżyjącym już mężem – Andrzejem Baturo) Fundacji Centrum Fotografii (2004); od 2017 roku prezes FCF. Od roku 1992 prowadzi Galerię Fotografii B&B w Bielsku-Białej (do roku 2017 wraz z Andrzejem Baturo). Członek Związku Polskich Artystów Fotografików (od roku 1999); wiceprezes Okręgu Górskiego ZPAF (2004–2008); jedna z członków założycieli Związku Polskich Fotografów Przyrody (2006); należy do Agencji Forum (Warszawa) oraz do IRIS Photo, organizacji z siedzibą w Wielkiej Brytanii, promującej światową fotografię kobiet.
Fotografie publikowała w magazynach, m.in. „Voyage”, „Podróżach”, „National Geographic”. Autorką albumów fotograficznych: „Beskidy”, „Cieszyn”, „Inez Baturo – fotografia pejzażowa” (2013). Fotografie publikowała w albumach zbiorowych „Góry Polskie” i „Bielsko-Biała”. Jej prace i biografia zostały ujęte w publikacjach: „Mistrzowie polskiego pejzażu” (Wydawnictwo Fine Grain, Kielce, 2000) oraz w prestiżowej publikacji autorstwa Naomi Rosenblum – „Women’s History of Photography” (Abbeville Press, Nowy York, 2009) oraz w „Donne & Fotografia” (Udine Musei, Włochy 2017). Przetłumaczyła z języka angielskiego na język polski „Historię fotografii światowej” Naomi Rosenblum, największe tego typu opracowanie na świecie.
Kuratorka wystaw, organizatorka kursów, spotkań, plenerów fotograficznych i międzynarodowych projektów.
Fotografuje przede wszystkim pejzaż, ale na swoim koncie ma również fotografię teatralną, portretową i mody. Mieszka w Bielsku-Białej.
_______________________________________________________
5. Bielski Festiwal Sztuk Wizualnych 2022
Bielsko-Biała, 24 czerwca – 28 sierpnia 2022
kuratorka: Agata Smalcerz
OPROWADZANIA PO WYSTAWACH FESTIWALOWYCH:
Galeria Bielska BWA:
- Oprowadzania kuratorskie
Piątek, 8 lipca 2022, godz. 18.00 oraz
Niedziela, 28 sierpnia, godz. 16.00
Oprowadza kuratorka festiwalu Agata Smalcerz. - Oprowadzania dla rodzin z dziećmi
Niedziele: 10 lipca i 7 sierpnia 2022, godz. 12.30
Oprowadza Ala Gocka, edukatorka Galerii Bielskiej BWA. - Oprowadzanie w języku ukraińskim
piątek, 19 sierpnia 2022, godz. 17.00
Oprowadza Julia Ogińska.
Stara Fabryka, Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej:
- czwartek, 18 sierpnia 2022, godz. 16.00 – po festiwalowej wystawie oprowadza Agata Smalcerz, kuratorka 5. BFSW 2022.
W oprowadzaniu uczestniczyć będzie artystka Barbara Nachajska-Brożek, laureatka pierwszej nagrody 5. BFSW 2022, ufundowanej przez Prezydenta Miasta Bielska-Białej, za pracę pt. „Kwarantanna 2020”.
(Uwaga! Oprowadzanie w cenie biletu wstępu na wystawę).
Informujemy, że z przyczyn niezależnych od organizatorów wystawa 5. BFSW 2022 w Galerii Fotografii B&B będzie nieczynna od dnia 21 lipca 2022. Przepraszamy.
Przez cały czas trwania wystawy wstęp do Galerii Bielskiej BWA za 1 zł!
W pozostałych lokalizacjach obowiązują godziny otwarcia i ceny danej instytucji.
Wystawy główne prezentowane są w galeriach i przestrzeni miasta:
– Galeria Fotografii B&B: fotografia (do dnia 20 lipca 2022 r.)
– Galeria Bielska BWA oraz w Stara Fabryka Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej: malarstwo, grafika, rysunek, rzeźba, ceramika, szkło, tkanina, wideo i instalacje.
– przestrzeń miasta: instalacja pt. Ucho – Remigiusza Gryta – na fasadzie kamienicy nr 9 na Rynku oraz SAMADHI – Agnieszki Gołaszewskiej – zapraszająca do relaksu na hamaku rozwieszonym między dwoma kasztanowcami, na skwerze przy skrzyżowaniu ulic Adama Mickiewicza i Henryka Sienkiewicza.
Czytaj więcej o 5. Bielskim Festiwalu Sztuk Wizualnych 2022 >>