Otwarcie wystawy malarstwa Karola Palczaka

Aktualne

Przed wernisażem oprowadzanie kuratorskie. W piątek, 11 czerwca, laureat Grand Prix Bielskiej Jesieni pokaże najnowsze obrazy, a na nich to, co „teraz widzi”, co „słyszy”. Mistrzowskie krajobrazy, nie są jednak sielankowymi scenami z prowincji.

Piątkowy wernisaż wystawy Karola Palczaka zatytułowanej „Tym, co teraz widzę” (11 czerwca 2021, godz. 19.00) poprzedzi oprowadzanie kuratorskie po wystawie – początek o godz. 18.00. Oprowadzać będzie kurator Piotr Rypson – krytyk sztuki, historyk sztuki i literatury, publicysta, który wystawę przygotował. W spotkaniu uczestniczyć będzie także artysta.
Opowiadając o prezentowanych najnowszych pracach Karola Palczaka, Piotr Rypson z pewnością nawiąże do prac artysty, które przed dwoma laty zostały nagrodzone Grand Prix podczas 44. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2019, organizowanego przez Galerię Bielską BWA. Jury biennale przewodził wówczas właśnie Piotr Rypson, a w gremium tym zasiadała także m.in. wybitna historyczka sztuki i krytyczka Anda Rottenberg. Grand Prix artysta otrzymał za zestaw trzech prac: „Dym”, „Stanął w ogniu nasz wielki dom, dom dla psychicznie i nerwowo chorych”, „Ogień”. Malarstwo artysty uznano za „realistyczne o dużym ładunku symbolicznym, łączące współczesne obrazy prowincji z nastrojem niepokoju i zagrożenia”.
W ślad za główną nagrodą bielskiego biennale przyszła nominacja do Paszportu „Polityki” za 2020 roku w kategorii Sztuki wizualne. O Karolu Palczaku tak pisano: „Jego obrazy ukazują realną rzeczywistość i zatrzymują czas mocniej niż fotografia. To zamierzony suspens”.

W 2021 roku Karol Palczak ponownie przeniesie widzów do podkarpackiej Krzywczy, swojej rodzinnej miejscowości, która niezmiennie jest dla niego malarską inspiracją.
Co zobaczymy na pierwszej dużej wystawie indywidualnej artysty w Galerii Bielskiej BWA? Jakie refleksje wiążą się z określeniem zawartym w tytule wystawy „Tym, co teraz widzę”, którym kurator nawiązuje do dzieła „Uwagi o barwach” austriackiego filozofa Ludwiga Wittgensteina.


Piotr Rypson:
Tematy obrazów, znalezione lub aranżowane, okazują się pułapkami. Wciągają widza w scenerię naturalną, w mistrzowsko wyreżyserowany nastrój, by ów został świadkiem zdarzeń nieodgadnionych, niejasnych rytuałów. Czy ogląda beztroską zabawę, czy nasycony przemocą obrządek? Czy dymowi sączącemu się z rosochatego pnia wtóruje odwieczna ludowa melodia, czy jest to raczej preludium do filmowej sekwencji grozy? W krajobraz wytęsknionej idylli wkrada się cywilizacyjna ingerencja, zakłócenie i niepokój, od jakich nie ma ucieczki – nawet na dalekich i sielskich peryferiach świata.

Wystawy indywidualne laureatów Grand Prix Biennale Malarstwa Bielska Jesień realizowane są w Galerii Bielskiej BWA od 1996 roku, jako Nagroda Dyrektora Galerii dla laureata Grand Prix. Wystawie, prezentującej najnowsze prace artysty, towarzyszyć będzie katalog z reprodukcjami prac oraz tekstami krytycznymi o twórczości artysty.

Karol Palczak – „Tym, co teraz widzę”
Galeria Bielska BWA, 11 czerwca – 22 sierpnia 2021
Oprowadzanie po wystawie: piątek, 11 czerwca, godz. 18.00
Oprowadza kurator wystawy Piotr Rypson, z udziałem Karola Palczaka
wernisaż: piątek, 11 czerwca 2012, godz. 19.00

Czytaj więcej o wystawie Karola Palczaka „Tym, co teraz widzę” >>